Vo svete sa rodí viac dvojčiat ako kedykoľvek predtým. Lekári vysvetľujú, čo je za tým

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / Zoia Kostina

Vedci zároveň zistili, že vo väčšine prípadov ide o narodenie dvojvaječných dvojčiat. Jednovaječné dvojčatá sa rodia približne v štyroch prípadoch z 1000.

Podľa najnovšej komplexnej celosvetovej štúdie sa rodí viac dvojčiat ako kedykoľvek predtým. Od osemdesiatych rokov sa miera pôrodov dvojičiek zvýšila až o tretinu, čo znamená, že sa každý rok na celom svete narodí asi 1,6 milióna dvojčiat a každé 42. narodené dieťa pochádza z dvojičiek, píše Daily Mail.

Lekári vysvetľujú, že hlavnou príčinou je, paradoxne, nepriamo neplodnosť. V jej dôsledku narastá záujem o lekársku asistovanú reprodukciu a páry čoraz častejšie pristupujú k umelému oplodneniu.

Ďalšou príčinou je zvyšujúci sa priemerný vek prvorodičiek. Podľa odborníkov sa totiž práve s pribúdajúcim vekom zvyšuje aj pravdepodobnosť narodenia dvojčiat. U žien vo vyššom veku totiž dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré môžu zapríčiniť, že počas ovulácie uvoľňujú viac ako jedno vajíčko.

Zdroj: Shutterstock / Svetlana Satsiuk

„Relatívny a absolútny počet dvojčiat na svete je vyšší ako kedykoľvek predtým a je pravdepodobné, že pôjde historicky o doposiaľ najvyššie číslo,“ uviedol Christiaan Monden, autor štúdie a profesor z Oxfordskej univerzity.

Podľa neho je sledovanie tohto trendu dôležité, pretože je zároveň spojený s komplikáciami pre samotné rodičky a s vyššou úmrtnosťou novorodencov najmä v krajinách s nízkym a stredným ekonomickým zázemím. „Najmä v subsaharskej Afrike stratí veľa dvojčiat v prvom roku života svojho súrodenca. Podľa našich zistení ide každý rok o približne dvesto až tristotisíc prípadov,“ informuje Jeroen Smits, jeden z autorov štúdie a profesor na Radboud University v Holandsku.

Zdroj: Human Reproduction

Odborníci sledovali údaje zo 165 krajín po celom svete, pričom sa im podarilo zozbierať dáta približne 99 percent svetovej populácie. Zvýšenie podielu pôrodov dvojčiat zaznamenali v mnohých európskych krajinách, ale aj v Severnej Amerike, Ázii a Afrike. Vedci tiež zistili, že asi 80 percent všetkých pôrodov dvojičiek na svete sa teraz uskutočňuje v Ázii a Afrike.

K najväčšiemu nárastu došlo v Severnej Amerike, a to až 71 percentnému, za ňou nasleduje Ázia s 32 percentným nárastom podielu takýchto pôrodov. K opačnému trendu, teda poklesu pôrodov dvojčiat, došlo iba v siedmich krajinách a to o niečo viac ako 10 percent.

Vedci zároveň zistili, že vo väčšine prípadov ide o narodenie dvojvaječných dvojčiat. Jednovaječné dvojčatá sa rodia približne v štyroch prípadoch z 1000.

Zdroj: Shutterstock / Katrina Elena

Súvislosť medzi pôrodmi dvojičiek a asistovanou reprodukciou našli lekári aj v záznamoch, ktoré potvrdili, že v sedemdesiatych rokoch došlo v bohatších krajinách sveta k značnému nárastu umelých oplodnení. V rozvíjajúcich sa krajinách Ázie a Latinskej Ameriky záujem o asistovanú reprodukciu nastal až v 80. a 90. rokoch a do prosperujúcich častí južnej Ázie a Afriky sa dostal po roku 2000.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Human Reproduction a odborníci očakávajú, že pozorovaný trend sa bude v najbližších rokoch pravdepodobne stále zrýchľovať.

SVET/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti