Výpoveď šéfa NAKA priniesla posun v kauze lustrácie novinárov. V trezore vraj má dôkaz

Expolicajt Vorobjov s políciou spolupracuje.
Expolicajt Vorobjov s políciou spolupracuje. Zdroj: TV Markíza

Šéf tímu Kuciak Peter Juhás však takýto záznam nikdy nevidel.

Nastal posun v kauze lustrácii zavraždeného Jána Kuciaka a ďalších novinárov. Bývalý policajt Pavol Vorobjov, obvinený z lustrácii, vraj spísal úradný záznam, kde uviedol, že konal na pokyn niekdajšieho šéfa polície Tibora Gašpara. Záznam mal odovzdať šéfovi NAKA Branislavovi Zurianovi, ktorý si ho uložil do svojho trezoru. Vyplýva to z jeho svedeckej výpovede, ktorú má k dispozícii redakcia Televíznych novín TV Markíza. Šéf tímu Kuciak Peter Juhás ale takýto záznam nikdy nevidel.

Kauze od začiatku figurovalo meno Pavol Vorobjov. Policajt, údajne blízky Norbertovi Bödörovi, zažil na NAKA raketový vzostup kariéry, ktorá bola promptne ukončená po prevalení nezákonných lustrácii 28 novinárov.

Po prevalení lustrovania tvrdil, že ho nerobil a nekonal ani na nikoho príkaz. To však odporuje jeho pôvodnej svedeckej výpovedi, kde uviedol, že konal na pokyn Tibora Gašpara. Rovnako tomu odporujú slová šéfa NAKA Branislava Zuriana, ktorý vypovedal v kauze Očistec. Vyšetrovateľovi uviedol, ako konfrontoval vtedajšieho šéfa NAKA Petra Hraška s Pavlom Vorobjovom, pretože ich verzia príbehu nedávala logický zmysel.

„Po nejakom čase, možno 30 minút, prišiel do mojej kancelárie Pavol Vorobjov a s roztraseným hlasom mi povedal, že on za nič nemôže. Že od neho to chceli nadriadení. Doniesol mi pri tom taký záznam, napísaný na A4, v ktorom bolo uvedené, že vykonával lustrácie na pokyn prezidenta Policajného zboru," uvádza vo výpovedi Zurian.

Vyšetrovateľ sa počas výsluchu spýtal, kde sa tento záznam v súčasnosti nachádza. „Mám ten záznam u seba v trezore," odvetil Zurian.

Prečo sa takýto záznam nachádza v trezore šéfa NAKA a nie vo vyšetrovacom spise, sme sa chceli spýtať samotného Branislava Zuriana. Ten súhlasil s telefonátom, avšak nie s jeho zverejnením. V krátkom rozhovore nám povedal, že mal na mysli kópiu. Originál vraj odovzdal vyšetrovateľom v kauze vraždy Jána Kuciaka. Šéf tohto tímu však podobný záznam nikdy nevidel.

„Samotnú listinu mi nedal ani ju nemám v spise," povedal Juhás.

Na druhej strane, Juhás súhlasí s tvrdeniami šéfa NAKA, že práve vďaka nemu sa k Vorobjovovi dostali a boli schopní odhaliť, ako to s lustráciou zavraždeného novinára bolo.

„Informácia o tom, že nejaké stretnutie bolo a že Zurian získal informáciu je pravdivá, lebo na základe tej informácie som ho potom vypočúval. To je pravda," uzavrel Juhás.

Ako to bolo s operatívnym záznamom a lustráciami rieši momentálne vyšetrovateľ NAKA. Ten prebral prípad od inšpekcie ministerstva vnútra a zahrnul ho do kauzy Očistec. Vzhľadom na to, že expolicajt Vorobjov s políciou spolupracuje, by sa verejnosť mohla dozvedieť pravdu už čoskoro.

Viac v reportáži Adela Ghanamma:


BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme All for Jan

Dôležité udalosti