Trojicu skialpinistov zmietla masa snehu v oblasti Predného Soliska

Záchrana skialpinistov po lavíne.
Záchrana skialpinistov po lavíne.

Odtrhla sa pod nimi lavína.

Lavínové nešťastie vo Vysokých Tatrách. Trojicu skialpinistov zmietla masa snehu v oblasti Predného Soliska v Mlynickej doline. Na miesto okamžite vyrazila skupina horských záchranárov. Zranených z miesta zvážal aj vrtuľník.

„Po páde lavíny neboli zasypaní, ale všetci utrpeli rôzne poranenia," uviedli horskí záchranári.

Leteckí záchranári z Popradu smerovali do Starého Smokovca, kde sa na palubu pridali aj horskí záchranári. Tí boli spolu s lekárom postupne do terénu vysadení pomocou lanovej techniky. „Na mieste zistili, že všetci traja utrpeli poranenia rôzneho rozsahu, boli podchladení a utrpeli krátkodobú stratu vedomia, ale našťastie boli nažive," uviedla hovorkyňaVrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE Zuzana Hopjaková.

Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti bol z miesta nehody na Štrbské Pleso letecky evakuovaný 38-ročný muž s podozrením na zlomeninu stehennej kosti a úrazom hrudníka. Ako uvádzajú horskí záchranári na svojej webovej stránke, druhého z terénu evakuovali s poranením hlavy a mnohými povrchovými odreninami. Obaja skončili v nemocnici.

Podľa Hopjakovej sa vrtuľník pre tretiu, najľahšie zranenú skialpinistku, už nemohol vrátiť. Dôvodom boli zhoršujúce sa poveternostné podmienky. V záchrannej akcii tak pokračovali horskí záchranári bez pomoci leteckej techniky. „Horskí záchranári, ktorí ostali pri pacientke, začali s prípravami na pozemný transport," dodala Horská záchranná služba (HZS) s tým, že spoločne s druhou skupinou záchranárov ju transportovali rovnako na Štrbské Pleso. Následne skialpinistku odovzdali do starostlivosti posádky rýchlej zdravotnej pomoci, s ktorou pokračovala do nemocnice.

Viac v reportáži Jána Tribulu:


POPRAD/TV Markíza, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lavína

Dôležité udalosti