Rozhodovali sekundy: Pri Dolnom Kubíne sa na cestu zrútilo obrovské skalné bralo

Popadané skaly na ceste.
Popadané skaly na ceste. Zdroj: TV Markíza

Skaly tu nepadali prvýkrát.

Neuveriteľných 20 rokov. Tak dlho sa vraj hovorí o tom, že nebezpečné skaly medzi Bzinami a Dolným Kubínom treba riešiť. Ľudia sa už vraj pripravovali na najhoršie. To sa mohlo stať dnes, rozhodoval zrejme iba sekundy. Na cestu sa zrútilo obrovské skalné bralo. Bolo veľkým šťastím, že práve v tom čase tam nikto nebol.

Skaly tu nepadali prvýkrát. Podobná situácia sa stala aj takto pred rokom. Starostka ukazuje fotografie pred a po vlaňajšom zrútení skál. Tentokrát to bolo oveľa horšie. Rozhodovali vraj sekundy.

„Náš jeden občan, ktorý tadiaľto šiel, on prešiel autom a za ním tá skala spadla prvá a potom o chvíľu sa to zosunulo celé," uviedla starostka obce Bziny Miriam Mokošová.

Zasadol krízový štáb a cestu okamžite uzavreli. Pre ľudí zo štyroch obcí sú to zlé správy. Obyvatelia Bzín to majú autom do Dolného Kubína len pár minút. Teraz sa im cesta predĺži skoro o 30 kilometrov. Ak to nechcú obchádzať, auto si nechajú za mostom a prejdú pešo.

Úsek prídu skontrolovať ešte ďalší odborníci. Tí povedia, či ním môžu nechať prejsť aspoň záchranné zložky, ktorým by to cez obchádzku trvalo dlho. Hoci bralo patrí železniciam, cestu spravuje žilinská župa. Riešenie sa podľa nej našlo pred dvomi rokmi a všetko plánovali urobiť toto leto. Teraz hľadajú zhotoviteľa.

„Verím, že v najbližších dňoch bude ukončená súťaž a keď bude ukončená súťaž, tak že čím skôr odovzdáme stavenisko a môžu začať práce," uviedol podpredseda VÚC Igor Janckulík.

Téme sa venovala Zuzana Holienčíková:


DOLNÝ KUBÍN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bralo

Dôležité udalosti