Jankovskú nepustil súd v kauze Fatima na slobodu, už ju strážia policajti

Policajné autá a sanitka pred trenčianskou nemocnicou, kde je hospitalizovaná Monika Jankovská.
Zdroj: Michal Bujna

Z trenčianskej nemocnice by ju mali previezť do leopoldovskej väznice.

Moniku Jankovskú nepustil v kauze prebratia baru Fatima trnavský krajský súd na slobodu. Ten rozhodoval o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry voči rozhodnutiu trenčianskeho okresného súdu, ktorý bývalú štátnu tajomníčku nezobral do väzby. Uznesenie súdu je právoplatné.

Na súd neprišla, pretože jej do nedovoľuje zdravotný stav a ani lekári jej to neodporučili. Z trenčianskej nemocnice by ju mali previezť do leopoldovskej väznice. Na mieste sú už aj policajti, ktorí by ju mali strážiť pred izbou.

„Senát KS v Trnave dnes (15. 3.)  na verejnom zasadnutí zrušil napadnuté uznesenie OS Trenčín v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obvinenú vzal do väzby z dôvodnej obavy možného ovplyvňovania svedkov, znalcov alebo iných osôb a nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka," spresnila hovorkyňa súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Právny zástupca Peter Erdös upozornil, že zatiaľ čo Najvyšší súd ešte skôr nahradil jeho klientke väzbu probačným dohľadom vo veci, kde je stíhaná za obzvlášť závažný zločin, v tomto prípade mal KS Trnava iný pohľad. „Tu súd povedal, aj keď som sa s tým mal možnosť oboznámiť len ústne, že by nedošlo k naplneniu účelu väzby jej nahradením probačným dohľadom," podotkol.

Erdös s rozhodnutím krajského súdu nesúhlasí. „Je ťažko predstaviteľné, že osoba, ktorá nosí náramok a je kontrolovaná 24 hodín denne, sedem dní v týždni a je povinná zdržiavať sa v byte, pričom ho nesmie opustiť bez toho, aby to odsúhlasil probačný a mediačný úradník, aby mala akúkoľvek možnosť kohokoľvek ovplyvniť," zdôraznil. Ďalej vyhlásil, že jeho mandantka si uvedomuje, že akékoľvek drobné porušenie probačného dohľadu by znamenalo jej opätovné vzatie do väzby.

Zdroj: TASR

Podľa predsedu opozičnej strany Smer-SD Roberta Fica na väzbu nie sú absolútne žiadne dôvody. Zdôraznil, že sudcovia zvažujú pri vzatí do väzby mediálne, a nie vecné dôvody.  „Ženu v takom stave, v akom je, môže opätovne posielať do väzby len niekto, kto vôbec nevníma súvislosti a realitu," doplnil s tým, že rozhodnutia sudcov o väzbe nemajú nič spoločné s moderným právnym štátom.

Vyhlásil, že sa chce na pôde parlamentu baviť o nových pravidlách väzby a podmienkach kolúznej väzby.

Sudca OS v Trenčíne 7. marca rozhodol o prepustení obvinenej z policajného zadržania s tým, že má po prepustení nosiť monitorovací náramok. Zakázal jej styky a kontakty s obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima. Jankovskej už   nainštalovali monitorovací náramok.

Monika Jankovská sa psychicky zrútila po tom, ako ju 4. marca po prepustení z väzby zo strany Najvyššieho súdu na slobodu opätovne zadržali. Obvinená je v akciách Búrka a Víchrica. Najnovšie zadržanie súviselo s kauzou trenčianskeho baru Fatima. Vo väzbe bola od marca minulého roka, keď NAKA zasahovala v rámci akcie Búrka. NAKA zadržala vtedy 13 sudcov.


TRNAVA/TV Markíza, zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti