Vlak z Bratislavy meškal vyše hodiny. Cestujúca odmietla respirátor, zasiahnuť musela polícia

Peter Pellegrini a Robert Fico.
Zdroj: TASR

Žena tvrdila, že žiadny „náhubok" mať nemusí.

V pondelok (15.3.) doobeda mal osobný vlak z Bratislavy smerom do Nových Zámkov meškanie niekoľko desiatok minút. Zostal stáť na zastávke v bratislavských Vajnoroch a čakal na príchod polície. Dôvodom podľa našich informácií bolo, že jedna cestujúca si odmietla nasadiť na tvár respirátor.

O incidente nás informoval divák, ktorého manželka sa vo vlaku nachádzala. „Ľudia idú z nočnej, potrebujú chytať prípoje, čo sa nikomu nepodarí. Na políciu sa čaká už 20 minút. Celý vlak stojí len kvôli jednej pani, čo si nechce dať respirátor," uviedol v čase, keď sa vlak nemohol pohnúť.

Napokon policajti dorazili. „S touto pani už skúsenosť mali, minulý týždeň spravila to isté. Cestujúci jej dokonca povedali, že majú náhradný respirátor, ktorý jej dajú. No odmietla to s tým, že ak majú problém, majú zavolať políciu. Prvý raz dostala pokutu 400 eur, dnes 500 eur. Zablokovali jej aj kartu na vlak," uviedol divák.

Cestujúca sa hádala aj s policajtmi. „Ani po tom, ako ju vyzvali, aby vystúpila, neposlúchla. Povedala, že sú to jej ústavné práva a ona nemusí mať žiaden náhubok," uviedol divák.

„Môžeme potvrdiť že dnes v ranných hodinách bola z priestorov osobného vlaku smerujúceho z Bratislavy do Nových zámkov obmedzená na osobnej slobode a následne predvedená príslušné oddelenie Policajného zboru osoba ženského pohlavia. Prípadom sa zaoberajú policajti Odboru železničnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave," uviedol Michal Szeiff, hovorca bratislavskej krajskej polície.

Meškania vlaku sa napokon natiahlo na vyše hodinu. Cestujúcim, ktorí potrebovali stihnúť spomínané prestupy, sa to v Galante a Šali nepodarilo.

Hrozia vysoké pokuty

Incident priblížila aj Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). „Na privolanú hliadku sa, bohužiaľ, čakalo cca 50 minút, cestujúca bola z prepravy vylúčená a ďalej ju rieši polícia SR. Vlak pokračoval z Vajnôr s meškaním 51 minút a do cieľovej stanice v Nových Zámkoch prišiel o 11:40 s meškaním 62 minút," uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Dodal, že železnice by chceli cestujúcich opakovane upozorniť, že od 8. 3. je podľa vyhlášky povinné nosenie respirátorov minimálne typu FFP2 vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy a chceli by sme na nich apelovať, aby v rámci ochrany zdravia seba, svojich spolucestujúcich aj nášho sprevádzajúceho personálu nariadenia rešpektovali. „Zároveň ich veľmi prosíme, aby si v prípade, že nie sú pripravení dodržiavať naše podmienky prepravy, prípadne s nimi nesúhlasia, vybrali iný spôsob dopravy, kde nepokazia deň ďalším desiatkam ľudí," doplnil Kováč.

Upozornil tiež, že škody za zdržanie vlakovej dopravy z jednoznačne preukázanej viny a úmyslu cestujúceho sú vymáhateľné. Pôvodcom takéhoto meškania hrozia v zmysle Prepravného poriadku ZSSK finančné sankcie do výšky až niekoľkých stoviek eur, ktoré môžeme vymáhať aj súdnou cestou.

BRATISLAVA/rk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osobný vlak

Dôležité udalosti