Populárne sušené kvety: Poradíme vám, ako sa máte o ne starať a vysušiť si ich aj doma

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Artem Bruk

Zabudnúť nemôžete ani na Feng-šuej.

Sušené kvety sa v ostatnom čase stali hitom a nie je ťažké pochopiť prečo. Okrem toho, že vyzerajú vo váze nádherne, sú v podstate bezúdržbové a trvácne. „Nepotrebujú svetlo ani vodu, sú ideálne do miestností s malým prirodzeným svetlom, na pracovisko, ale aj ako dekorácia v domácnosti," tvrdí kvetinárka Katherine Whitchurch pre portál countryliving.com.

Prečítajte si aj: Rastie prvá bylina do kuchyne. Medvedí cesnak považujú aj za detoxikačný zázrak

V prípade, že zastávate eko životný štýl, poteší vás ich trvácnosť. Oproti bežným kvetinám, ktoré po týždni zvädnú, vyzerajú sviežo a farebne omnoho dlhšie. „Veľké množstvo rezaných kvetín sa pestuje, kupuje a dováža zo zahraničia. Keďže majú krátku životnosť, preprava musí byť zabezpečená rýchlo, vzduchom, v podmienkach s regulovanou teplotou. Konzervované a vysušené kvety nepotrebujú toto špeciálne zaobchádzanie a vydržia oveľa dlhšie," vysvetľuje Kathrine.

Pri správnom zaobchádzaní môžu vydržať sušené kvety aj niekoľko rokov. Sú stopercentne prírodné a biologicky odbúrateľné, takže ich uhlíková stopa je minimálna.

Zdroj: shutterstoc.com/TA-Y

Kúpa sušených kvetín

V prípade, že si chcete zadovážiť sušené kvetiny, môžete tak urobiť v podstate kdekoľvek. Na internete ich ponúka množstvo stránok, ale v období pandémie bude milé, ak si vyberiete nejaké lokálne kvetinárstvo alebo si ich zakúpite na trhu.

Môžete si vybrať medzi hotovými kyticami, zväzkami niektorých druhov kvetov, alebo aj mix zabalený v krabici, ktorý si samy doma naaranžujete. Pokojne ich môžete pridať do jarného venca či výzdoby a nakombinovať aj s rôznymi listami, klasmi, trsmi a pod. Sušené kvety sú aj výborným trendy darčekom.

Ako si usušiť a naaranžovať kvety doma

V prípade, že nechcete za sušené kvetiny platiť a objednávať ich, skúste si ich vysušiť doma. Zadovážte si kyticu rôznych kvetov, umiestnite ich na suché miesto, ideálne ich zaveste kvetom nadol a nechajte ich približne týždeň až desať dní mimo slnka. „Osobne uprednostňujem ich zavesenie na šnúrku hlavou dole. Vytvorte si viacero malých zväzkov, z ktorých neskôr urobíte objemnú kyticu," radí záhradníčka Penny Hemmingová.

Zdroj: shutterstoc.com/chaivit chana

Čo sa týka jednotlivých kvetín, skúste experimentovať. Vyberte si ruže, eukalyptus, lúčne kvety, čokoľvek. „Ja preferujem a veľmi sa mi páčia aj sušene trávy a buriny. Ich zelené, červené a hnedé farby sú krásne a vyzerajú naozaj dobre. Sušené bylinky navyše príjemne voňajú," hovorí Penny.

Pri aranžovaní sa nechajte unášať fantáziou. Čisto kvetové kytice však pôsobia umelo a neprirodzene. Kombinujte ich s makovicami, listami či trávami. „Napríklad sušené oregano krásne vonia aj dobre vyzerá," radí floristka. Ak vám kvety pri aranžovaní nechcú pekne stáť, dopomôcť si môžete štrkom, pieskom alebo podpornými vetvičkami.

Prečítajte si aj: Tvár ako zrkadlo vášho zdravia. Čo prezrádza tá vaša?

Starostlivosť

Ako sme už vyššie spomínali, ide v podstate o beproblémovú dekoráciu. Ochrániť by ste ich mali pred priamym slnečným žiarením, takže ich neumiestňujte napríklad na balkón. Teda môžete, ale nevydržia vám tak dlho. Keďže sú sušené, vyhýbajte sa aj ich polievaniu a kropeniu či dažďu, zničili by sa.

„Ak umiestnite sušené kvety do vlhkej miestnosti, akou je napríklad kúpeľňa bez vetrania, splesnivejú," upozorňuje Penny. „Ak ich chcete vyčistiť, jednoducho ich vyfénujte, a tak z nich odstráňte prach," dodáva.

Zdroj: shutterstoc.com/Shokhina

Feng-šuej

Mnoho ľudí sa riadi a dekorujú si domácnosť podľa Feng-šuej. Existuje veľa stereotypov a nesprávnych výkladov tohto umenia. Jeho najstarší majstri sa riadili príslovím: „Dôverujte tomu, čo si myslí vaše srdce". Ak máte zo svojich sušených kvetov radosť, cítite z nich pozitívnu energiu, je správne ich mať v domácnosti, vysvetľuje portál thespruce.com.

Ľudia už od nepamäti sušili rôzne rastliny, liečivé byliny, kvety a nič zlé na tom nie je. Napríklad levanduľa sa suší a používa v sušenom stave celé roky. Umenie Feng-šuej je o energii. Pokiaľ z vašich kvetov pôjde tá pozitívna, všetko je v poriadku, ak sa však niečo zmení a pri pohľade na ne už nebudete mať radosť, nadíde čas ich odstrániť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.