Dá sa pohlavná choroba chytiť aj bez pohlavného styku? Dá!

Lekár s rúškom
Zdroj: Shutterstock.com

Čo v takom prípade treba robiť?

Dá sa dostať pohlavná choroba bez toho, aby sme mali pohlavný styk? Hoci si mnohí myslia, že nie, opak môže byť pravdou.

Syfilisu padol za obeť revolucionár Lenin či maliar Paul Gaugin. A liečia ho dnes aj u nás, hoci pomenej. Výborne sa naopak darí kvapavke. Tú máme spolu so syfilisom mnohí zafixovanú ako pohlavnú chorobu z minulosti. Počet chorých na kvapavku sa však medziročne zvýšil približne o 70 nakazených.

"Mala som pacientku, ktorá mala syfilis, ale nezískala ho sama, priniesol jej ho manžel so služobnej cesty," spomína na prípad lekárka.

"S kvapavkou sa stretávame v našom odbore trošku menej ako v dermatovenerológii, ale stretávame sa. Za posledných 20 rokov mierne stúpol počet týchto, nazvime to - klasických pohlavných ochorení," objasňuje primár Petrenko.

Stúpa však najmä počet tých, možno menej klasických, za to veľmi častých ochorení. Na piedestáli sa drží Ureaplasma. Na to, aby sme sa toto baktériou nakazili, sexuálny styk vôbec nemusíme mať. Tieto ureaplasmy sa dajú prenášať aj inak, ako sexuálnym kontaktom, ale gro je samozrejme sexuálny kontakt.

V našom tele si dlho hovie tíško, podobne ako syfilis s kvapavkou. No keď sa zobudí, stojí to za to. U oboch pohlaví je to pálenie, svrbenie, bolesť pri močení aj pri po pohlavnom styku. Veľmi dôležité je, aby ste hneď po pocítení príznakov navštívili gynekológa alebo urológa.

"Sex je prirodzenou súčasťou života. Ja odporúčam pokračovať v normálnych prírodných zákonitostiach, ale treba poznať svojho partnera a ochrana pomocou kondómu je dôležitá," radí doktor Dúbravický.

Napriek tomu, že mnohí lekári svojim pacientom neustále zdôrazňujú, že na preventívne prehliadky sa oplatí chodiť, stále tak nerobia. Pritom netreba zdôrazňovať, že táto časová investícia sa im často mnohonásobne vráti.

BRATISLAVA/TV Markíza, Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.