Prieskum AKO: Pellegrini na čele, kotlebovci mimo parlamentu

Z vládnych strán je Sme rodina jediná, ktorej od februárového prieskumu agentúry AKO stúpli preferencie.

Zlá pandemická situácia a koaličná kríza. Slovenská politická scéna zažíva turbulentné obdobie. Agentúra AKO zisťovala, aké sú aktuálne volebné preferencie.

Najviac hlasov by získala strana Petra Pellegriniho Hlas-SD. Volilo by ju 24,9 percenta opýtaných voličov. Nasledovala by vládna strana SaS. Tú by volilo 14,3 percenta voličov. Tesne za nimi by skončilo hnutie OĽaNO s 13,1 percentami.

Nasleduje opozičný Smer-SD s 8,7 percentami a Progresívne Slovensko s ôsmimi percentami. Do parlamentu by sa dostala aj strana Sme rodina s 5,9 percentami a KDH s 5,2 percentami.

Za bránami Národnej rady by skončila strana Za ľudí, ktorej by dalo svoj hlas 4,3 percenta opýtaných. Oproti februárovému prieskumu klesli o 1,1 percentuálneho bodu.

Z vládnych strán je Sme rodina jediná, ktorej od februárového prieskumu agentúry AKO stúpli preferencie.

Do parlamentu by sa nedostala ani Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko. Hlas by jej dalo 4,3 percenta opýtaných. Vo februári by ju volilo 3,8 percenta. V prieskume sa objavoval aj názov strany Republika, ktorú založili odídenci od Mariana Kotlebu. Podľa prieskumu by ich ale volilo len 0,3 percenta opýtaných.

Podľa týchto volebných preferenicií by strana Hlas-SD získala 47 poslancov v Národnej rade, SaS 27 kresiel, OĽaNO 24, Smer-SD 16, Progresívne Slovensko 15, Sme rodina 11 a KDH 10 mandátov.

Súvisiaci obsah

Agentúra AKO realizovala telefonický prieskum v dňoch 8. až 12. marca. Otázka znela: „Skúste si predstaviť, že by sa najbližší víkend konali voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorej politickej strane alebo hnutiu by ste dali Váš hlas? Prečítam vám v náhodnom poradí ich zoznam.“

Prieskumu sa zúčastnilo 1000 respondentov, pričom 20,9 percenta odpovedalo, že nepôjde voliť, 2,2 percenta nechcelo odpovedať a 15,9 percenta nevedelo, komu by dalo svoj hlas.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prieskum ako

Dôležité udalosti