Orechy bohaté na bielkoviny: Tieto by vo vašom jedálničku nemali chýbať

Aj keď je pravda, že všetky orechy obsahujú bielkoviny, niektoré ich poskytujú viac ako iné.

Orechy sú vynikajúcim občerstvením. Sú všestranné, môžete ich ľahko konzumovať aj na cestách a sú dobrým zdrojom rastlinných bielkovín, najmä pre tých, ktorí jedia málo alebo vôbec žiadne živočíšne produkty.

Bielkoviny sú pre telo potrebné na tvorbu kostí, svalov a pokožky. Proteín tiež zvyšuje pocit sýtosti a pomáha vám zostať spokojný a nabitý energiou. Aj keď je pravda, že všetky orechy obsahujú bielkoviny, niektoré ich poskytujú viac ako iné. Pozrime sa, ktoré ich podľa portálu healthline.com obsahujú najviac.

Zdroj: SpeedKingz shuterstock.com

Mandle

Bielkoviny: štvrtina šálky (35 gramov) mandlí obsahuje približne 7 gramov bielkovín

Mandle sú vlastne semiačka. Ľudia ich však často vnímajú ako orechy. Okrem toho, že obsahujú veľa bielkovín, sú nabité aj antioxidantmi. Tieto rastlinné zlúčeniny chránia telo pred oxidačným stresom vyvolaným voľnými radikálmi, ktorý môže viesť k starnutiu, srdcovým chorobám a niektorým rakovinám.

Hnedá vrstva okolo mandlí, šupka, obsahuje najvyššiu koncentráciu antioxidantov, preto je najlepšie konzumovať spolu so šupkou, aby ste z nich získali čo najviac živín. Ak si chcete pripraviť vyvážené občerstvenie, spojte ich s kúskami ovocia.

Zdroj: shutterstoc.com/Krasula

Vlašské orechy

Bielkoviny: štvrtina šálky (29 gramov) vlašských orechov obsahuje 4,5 gramu bielkovín

Vlašské orechy sú jedny z najobľúbenejších orechov. Okrem bielkovín sú tiež bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín zdravých pre srdce.

Vďaka svojej mastnej textúre a pocitu v ústach sú vlašské orechy dobrým doplnkom k mletému mäsu, využívajú sa na pečenie a existuje aj olej z vlašských orechov.

Zdroj: TV Markíza

Pistácie

Bielkoviny: štvrtina šálky (30 gramov) obsahuje 6 gramov bielkovín

Porcia pistácií poskytuje toľko bielkovín ako jedno vajce. Tieto orechy majú tiež vyšší pomer esenciálnych aminokyselín, ktoré sú potrebné na tvorbu bielkovín potrebných pre dôležité funkcie tela.

Ak nechcete konzumovať samotné pistácie, môžete si ich zmiešať s orechovým maslom a potrieť zmesou hrianku či krekry.

 Prečítajte si aj: Rastie prvá bylina do kuchyne. Medvedí cesnak považujú aj za detoxikačný zázrak

Kešu

Bielkoviny: štvrtina šálky (32 gramov) obsahuje 5 gramov bielkovín

Kešu orechy sú technicky tiež semička. Obsahujú nielen vysoký obsah bielkovín, ale aj niekoľko dôležitých vitamínov a minerálov, napríklad meď. Je to minerál, ktorý podporuje imunita a napomáha pri tvorbe červených krviniek a spojivového tkaniva.

Niektoré štúdie tiež preukázali súvislosť medzi nízkym príjmom medi a zvýšeným rizikom osteoporózy, stavu charakterizovaného slabými a krehkými kosťami. Kešu si môžete pridať do jogurtov a jesť ich aj s ovocím.


Para orechy

Bielkoviny: štvrtina šálky (33 gramov) obsahuje 4,75 gramu bielkovín

Brazílske orechy pochádzajú zo semien stromu dažďových pralesov. Spolu s bielkovinami poskytujú zdravé tuky, vlákninu a niekoľko mikroživín. Para orechy sú jedným z najlepších zdrojov selénu, čo je základný minerál, ktorý podporuje zdravie štítnej žľazy a chráni telo pred infekciou.

Zdroj: Shutterstock.com

Arašidy

Bielkoviny: štvrtina šálky (37 gramov) obsahuje 9,5 gramov bielkovín

Arašidy sú strukoviny, ale z nutričného a kulinárskeho hľadiska sa považujú za oriešky. V skutočnosti majú najvyšší obsah bielkovín zo všetkých bežne konzumovaných orechov. Okrem toho sú tiež jedným z najlepších potravinových zdrojov biotínu, vitamínu, ktorý pomáha premieňať jedlo na využiteľnú energiu v tele. Vyvážené občerstvenie získate pri kombinácii napríklad arašidového masla a banánov.

Zdroj: Shutterstock.com/Dionisvera

Piniové orechy

Bielkoviny: štvrtina šálky (34 gramov) obsahuje 4,5 gramov bielkovín

Píniové orechy sú cenené vďaka svojej jemnej, sladkej chuť a maslevej textúre, ktorá pochádza z ich vysokého obsahu tuku, v 34 gramoch až 23 gramov tuku. Väčšinou ide o nenasýtené tuky, ktoré znižujú riziko srdcových chorôb. Jedna z mastných kyselín v píniových orechoch môže mať protizápalové účinky a pomáha predchádzať šíreniu rakoviny.

Píniové oriešky sa zvyknú pridávať do šalátov k zelenine a vyrába sa z nich aj pesto.

Prečítajte si aj: Populárne sušené kvety: Poradíme vám, ako sa máte o ne starať a vysušiť si ich aj doma

Lieskové orechy

Bielkoviny: štvrtina šálky (34 gramov) obsahujú 5 gramov bielkovín

Lieskové orechy majú mierne sladkú, maslovú chuť. Štúdie zistili, že znižujú zlý cholesterol a zvyšujú dobrý cholesterol, a tým eliminujú riziko srdcových chorôb.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.