Roky sťažností nepomohli, tony skál sa zrútili na cestu. Obce na Orave majú veľké problémy

Zrútené skaly.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ľudia majú autom dve možnosti, obe však znamenajú skoro 30 kilometrov navyše.

Vyše 20 rokov upozorňovania a sťažností nepomohlo, tony skál sa napokon zrútili na cestu. Od soboty (13. 3.) má veľké problémy s dopravou päť obcí na dolnej Orave.

Navyše jedna z obchádzkových trás je v dezolátnom stave a na druhej je problém s mostom. Asi tritisíc obyvateľov by tak mohlo ostať aj bez spojenia s okolím.

Spadlo niekoľko ton skál a zosuv môže pokračovať. Úzku cestu z Dolného Kubína do neďalekých obcí tak zavreli.

Ľudia majú autom dve možnosti, obe však znamenajú skoro 30 kilometrov navyše. Aby toho nebolo málo, južná obchádzka je ešte aj v dezolátnom stave.

Župní cestári v pondelok (15. 3.) začali s provizórnou opravou tejto obchádzky. Najhoršie miesta zasýpajú, no aj potom prejdú pomalou jazdou len osobné autá.

Na obchádzke cez Oravský Podzámok je síce cesta v dobrom stave, no jeden z mostov na nej vyzerá ako tesne pred zrútením.

Správca cesty, Žilinská župa, tvrdí, že most vydrží. Autobusovú dopravu z obcí do Dolného Kubína by mala nahradiť železničná.

Na vlakovú zastávku sa zatiaľ musia ľudia doviezť sami. Popod nestabilný zosuv nemôžu prejsť ani záchranári.

Sanitka tak príde do Bzín o minimálne pol hodinu neskôr, čo môže byť priveľa. „Chceme zorganizovať dobrovoľníkov, takisto máme v obci zdravotné sestry, ktoré chceme požiadať o pomoc. Keďže je pandémia, máme aj vážne chorých ľudí,“ povedala starostka obce Miriam Mokošová.

Župa sa do riešenia nebezpečného svahu pustila pred dvoma rokmi. S prácami mali začať v lete, momentálne hľadajú zhotoviteľa. Práce majú trvať najmenej niekoľko mesiacov. 

Viac v reportáži Mária Kermieta.


BZINY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mário Kermiet

Dôležité udalosti