Odborníci varujú. S umelými sladidlami to nepreháňajte, môžu škodiť žalúdku

Ilustračný záber.
Zdroj: Shutterstock / Pheelings media

Hoci sa môžu zdať ako zdravšia náhrada, aj umelé sladidlá môžu byť nebezpečné rovnako ako biely cukor.

Siahajú po nich tisícky ľudí v domnení, že sú zdravšou náhradou bieleho cukru, no zdá sa, že aj prírodné či umelé náhradné sladidlá môžu mať nepriaznivé účinky na ľudský organizmus, najmä ak dochádza k ich nevhodnému dávkovaniu. Tvrdí to najnovšia štúdia, podľa ktorej ich užívanie spôsobuje narúšanie črevných baktérií, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu napríklad v posilňovaní imunitného systému, píše Daily Mail.

Reč nie je o umelých sladidlách ako sukralóza, aspartám, sacharín, xylitol či erytritol. Vedci však varujú, že problémom by mohla byť aj stévia, ktorá je prírodnou alternatívou cukru.

Zdroj: Shutterstock / HandmadePictures

V Európskej únii je jej predaj schválený od roku 2011 a je až dvestokrát sladšia ako cukor, preto je potrebné dbať na jej dávkovanie. Odporúča sa konzumovať maximálne 4 mg na kilogram telesnej hmotnosti denne. Neobsahuje žiadne kalórie a rovnako, ako iné umelé sladidlá, ani stévia nezvyšuje hladinu cukru v krvi, pretože má glykemický index 0.

Problémom je, že pretože ide v podstate o rastlinu, a tak ju mnohí považujú za zdravšiu voľbu než iné umelé sladidlá a siahajú po nej častejšie, než by mali.

V prvom rade je nebezpečné najmä to, že sladidlá s nízkym obsahom kalórii iba „oklamú“ mozog a zvýšia tak chuť do jedla. Mozog si totiž myslí, že telo spracováva cukor, avšak v skutočnosti nedostáva energiu, ktorú očakáva, takže v konečnom dôsledku človek stále cíti potrebu jesť.

Nebezpečenstvo nadmerného užívania stévie však spočíva aj v tom, že črevnú mikroflóru podľa vedcov narúša tým, že ovplyvňuje „dobré“ baktérie. Tie sú dôležité nielen pre fungovanie nášho tráviaceho systému, ale aj pre imunitu a prevenciu pred chorobami.

Zdroj: Shutterstock / Antonio Guillem

Vedci z Ben-Gurionovej univerzity v Izraeli študovali dve jej formy – stéviu v bylinnom doplnku a čistenom extrakte. Zaujímalo ich, ako rôzne formy sladidla ovplyvňujú vzájomný spôsob komunikácie baktérií v čreve, čo je dôležité pre reguláciu mikróbov.

Tím zistil, že bylinkový doplnok stévie mal inhibičný účinok na bakteriálnu komunikáciu, zatiaľ čo vyčistený extrakt zo stévie preukázal molekulárnu interakciu a možné prerušenie niektorých foriem bakteriálnej komunikácie. To naznačuje, že aj stévia môže prispievať k nerovnováhe v čreve a ľuďom, ktorí ju užívajú v nadmerných množstvách, môže spôsobovať bolesti žalúdka a nadúvanie.

Zdroj: Shutterstock / nadisja

Vedci upozorňujú, že ide o jedny z prvých štúdií a na úplné potvrdenie zistení je nutné vykonať ďalšie. Napriek tomu sa však zhodujú v názore, že stévia je aj naďalej lepším sladidlom ako bežný biely cukor. Dôležité je dodržiavať správne dávkovanie.


IZRAEL/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.