Oddialila vám pandémia operáciu či rehabilitácie? Potešíme vás, PN by sa mala natiahnuť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Automatické to však nebude.

Zdá sa, že ľudia, ktorým pandémia oddialila operáciu či rehabilitácie, by už nemuseli zostať bez peňazí. V parlamente je pred schválením návrh na predĺženie vyplácania nemocenskej.

Ľuďom, ktorí sa nestihnú zotaviť, by sa mohla dlhodobá „péenka" natiahnuť až o jeden rok. Automatické to však nebude.

Ľudia s vážnymi zdravotnými problémami sa začali sťažovať už počas prvej vlny pandémie minulý rok. Pre covid odkladali nemocnice aj polovicu plánovaných zákrokov a maximálne ročná dlhodobá nemocenská už zrazu viacerým nestačila.

Rezort práce to vtedy komentoval, že takých prípadov nie je veľa, no druhá vlna pandémie vohnala do neriešiteľnej situácie ďalšie stovky či tisíce pacientov čakajúcich na vyšetrenia a operácie, ktoré im majú vrátiť zdravie.

Čas maródky, počas ktorej dostávajú zhruba tri štvrtiny svojho bývalého čistého platu, sa kráti a oni nevedia, čo majú robiť.

Tentoraz už na ministerstve výzvy vypočuli a v parlamente je konkrétny návrh na predĺženie dlhodobej maródky.

Ak novela prejde, dlhodobá nemocenská sa bude môcť opakovane predlžovať dokonca až o ďalší jeden rok. No len po splnení viacerých podmienok.

O dodatočnú maródku by sa malo dať Sociálnu poisťovňu žiadať od mája. Že spĺňate podmienky vám bude musieť na základe potvrdení od ošetrujúceho lekára odobriť „posudkár" poisťovne.

Tá je už teraz zahltená vybavovaním množstva ďalších pandemických dávok. Nápor dodatočných tisícok žiadostí mesačne by však vraj mala zvládnuť.

Napriek neprehľadnej situácii v koalícii a demisii ministra Krajniaka by poslanci mohli novelu schváliť už na marcovej schôdzi parlamentu.

Hoci nateraz by mala možnosť predĺžiť si PN-ku za hranicu jedného roka platiť len počas pandémie, ministerstvo aj poslanci pripúšťajú, že aj za normálnych okolností nemusí takéto obdobie stačiť na to, aby sa niekto vystrábil z choroby či po úraze.

Všetko si chcú teda vyhodnotiť. A je možné, že dlhšiu „péenku" zakotvia do zákona už natrvalo.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexandra Danilov

Dôležité udalosti