Svidníčana, ktorý sa vyhrážal prezidentke aj Kolíkovej, sudca do väzby neposlal

Zásah v byte Svidníčana, ktorý sa vyhrážal prezidentke a ministerke.
Zdroj: facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj

S mužom sa porozprával reportér Pavol Sivák, ktorému opísal, čo sa stalo.

Obvinený 64-ročný Svidníčan prehovoril. Pre podozrenie z písania anonymných výhražných a vydieračských listov prezidentke Zuzane Čaputovej a ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej zatkli pred časom dôchodcu.

Do svidníckej bytovky vbehli bratislavskí a prešovskí policajní kukláči skoro ráno. Zaistili muža a aj viacero vecí. „Čisté obálky, písacie potreby, dva notebooky, nosiče dát, tri mobilné telefóny a viacero listín s rukou písaným textom. Všetky zaistené veci boli zaslané na expertízne skúmanie,“ konštatovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihaliková.

Pán Miroslav hovorí, že zhabané notebooky neboli funkčné a ani v jednom nebol harddisk. Previezli ho do Bratislavy a obvinili zo zločinu vydierania a z prečinu nebezpečného vyhrážania. V rozhovore s reportérom Pavlom Sivákom tvrdil, že žiadne listy vraj nepísal a polícia mu ich aj ukázala. Podľa jeho slov boli v listoch napísané vulgárne nadávky.

Bývalý šéf útvaru osobitného určenia z čias Československa vidí za tým terorizmus. Je to vlastne násilie alebo hrozba a násilím s politickým podtextom.

„Tieto podmienky v malej miere boli naplnené, preto nasadenie kukláčov považujem za opodstatnené,“ konštatoval Igor Labáth.

Hoci vyšetrovateľ žiadal väzbu, bratislavský súd Svidníčana prepustil na slobodu. „Sudca na základe predloženého spisového materiálu ustálil dôvod väzby, tzv. preventívnej väzby, avšak tento dôvod nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ povedal k prípadu hovorca súdov v Bratislavskom kraji Pavol Adamčiak.

Pán Miroslav tvrdí, že mu zobrala polícia dôležité dokumenty a zásah vníma ako poníženie. „Neviem, či tam bol vykonaný len výsluch vyšetrovateľom. Podľa mňa by mal byť podrobený aj psychologickému vyšetreniu, aby sa diagnostikovali jeho pohnútky alebo či je ďalej nebezpečný pre toto konanie alebo nie. Mali by mu spraviť nejaký jeho psychologický obraz,“ myslí si Labáth.

A to aj preto, aby nevznikol dojem, že tento muž nie je až taký nebezpečný, ako k nemu pristúpili. „Keď tak rozhodol sudca aj so súhlasom prokurátora, tak to tak možno chápať. Nebezpečného páchateľa by nemali pustiť na slobodu. Keby bol charakterizovaný ako nebezpečný páchateľ, tak by ho určite nemali prepustiť,“ dodáva Labáth.

Po troch dňoch sa tak Miroslav vrátil domov a hneď na druhý deň sa hlásil u mediačného a probačného úradníka na svidníckom súde. Má tak robiť každý mesiac.

Zásah špeciálnych jednotiek zanechal stopy aj na jeho dospelej dcére a zásah bol pre ňu šok. „Mala som hnačky z toho, vyskočil mi tlak, mala som strach. Musela som jesť tabletky na upokojenie,“ hovorí.

Keďže vyšetrovanie prípadu naďalej pokračuje, tak polícia nebude k nemu poskytovať žiadne bližšie informácie. Dôvodom je, aby nedošlo k jeho zmareniu.

Ak Svidníčanovi pred súdom dokážu vinu, hrozí mu trest od štyroch do desiatich rokov za mrežami.


BRATISLAVA, SVIDNÍK/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.