Ako posledná krajina z EÚ sme vyradili Kanabidiol zo zoznamu psychotropných látok

Ilustračná snímka.
Zdroj: IRA_EVVA/shutterstock.com

Naopak, poslanci rozšírili zoznam tzv. opičiu hmlu alebo firewall.

Kanabidiol (CBD) sa vyradí zo zoznamu psychotropných látok. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú vo štvrtok schválili poslanci.

Návrh predložilo ministerstvo zdravotníctva. Svoj zámer vysvetlilo tým, že táto psychotropná látka nie je uvedená v dohovoroch OSN a Slovensko je jediným členským štátom Únie, ktorý ju považuje za psychotropnú látku.

Kanabidiol sa používa v kozmetike

Rezort zdravotníctva predpokladá, že vyradenie CBD zo skupiny psychotropných látok bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie v kozmetickom priemysle, v ktorom môže sekundárne dôjsť k zvýšeniu zamestnanosti, keďže sa táto látka v danom priemysle používa, a výrobky s jeho obsahom nebudú zaradené medzi kontrolované látky, čím sa zjednoduší ich uvádzanie na trh, výroba, distribúcia a predaj.

Ako informoval výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher, viaceré spoločnosti rozhodnutie poslancov vítajú. „Rozhodnutím parlamentu sa otvorí priestor pre inovatívne produkty napríklad vo vlasovej kozmetike alebo potravinách, ktoré sú bežne dostupné v rámci jednotného trhu Európskej únie," dodal.

Nové zákázané omanné látky

Zoznam sa má zároveň rozšíriť o dve omamné látky prvej skupiny, sedem psychotropných látok prvej skupiny a dve psychotropné látky tretej skupiny na základe rozhodnutia prijatého na 63. zasadnutí Komisie pre omamné látky Úradu OSN pre omamné látky a kriminalitu.

Má ísť o látky crotonylfentanyl, valerylfentanyl, syntetický kanabinoid AB-FUBINACA, alfa- pyrolidínhexanón, halucinogénnu látka DOC, N-etylhexedrón, známy ako Henrik, Hexen, HEX a podobne, MDPHP, známy aj ako opičia hmla alebo firewall, ďalej napríklad etizolam či flualprazolam a ďalšie.

Cieľom legislatívnej zmeny je aj rozšírenie kontrolných mechanizmov vyžadovaných medzinárodnými dohovormi OSN a zosúladenie zákona s právom EÚ.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. mája.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kanabidiol

Dôležité udalosti