Žilinka sa pre vydávanie vyhlášok ÚVZ obrátil na Ústavný súd

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Zdroj: TASR

Návrh sa netýka žiadnej konkrétnej vyhlášky.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal na ústavný súd návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva, informoval hovorca prokuratúry Dalibor Skladan.

Ako uviedol hovorca, cieľom podaného návrhu je predovšetkým odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia ÚVZ vydávať vyhlášky ako všeobecné záväzné právne predpisy, s Ústavou SR a príslušným ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, z hľadiska formálnej publicity a materiálnej publicity týchto vyhlášok ako požiadavky princípov právneho štátu. Žilinka navrhuje pozastavenie účinnosti ustanovení, na základe ktorých sú vydávané vyhlášky ÚVZ ako všeobecné záväzné právne predpisy vyhlasované vo vestníku vlády.

Žiada zároveň aj o odstránenie ústavných pochybností o spôsobe vykonania retroaktívnej zmeny povahy opatrení vydávaných ÚVZ pred účinnosťou ustanovenia príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na vyhlášky, prechodným ustanovením uvedeného zákona. Tým sa podľa názoru Žilinku odňala možnosť účinnej súdnej ochrany proti aktom ÚVZ, garantovanej Ústavou SR.

Hovorca vysvetlil, že spomínaný návrh sa netýka žiadnej konkrétnej vyhlášky, ale iba ústavnosti vydávania vyhlášok ÚVZ ako celku. „Tým, že zákonodarca ustanovil pôvodné opatrenia ÚVZ za vyhlášky, ktoré navyše prehlásil za všeobecne záväzné právne predpisy, znemožnil fyzickým aj právnickým osobám napadnúť ich aplikáciu pred správnym súdom. Dotknuté subjekty tak ostali bez možnosti účinnej súdnej ochrany," dodal.

Ako doplnil Skladan, Žilinka v podanom návrhu žiada aj o odstránenie ústavných pochybností o vylúčení nároku na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, čím sa pripojil k už podanému návrhu prezidentky SR.

Stanovisko ÚVZ

Ako informovala médiá hovorkyňa úradu Dáša Račková, ÚVZ aktuálne nie je oboznámený s podaním Žilinku na ústavný súd. „ÚVZ SR v tejto veci nie je účastníkom konania, proti ktorému podanie smeruje. S jeho podrobným znením sa však oboznámi. Obsah podania nesúvisí s januárovými protestmi prokurátora," konštatovala.

Žilinkov podnet na výnimky

Žilinka koncom januára pred novinármi konštatoval, že ÚVZ nemal právo prideľovať z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime. Oznámil to po preskúmaním vyhlášok úradu z 27. decembra a 10. januára, v ktorých ide o udeľovanie výnimiek v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku.

Decembrová vyhláška umožnila koncom roka 2020 poslancom rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Januárová sa týkala nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Dotknuté vyhlášky už medzičasom nahradili nové.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výnimka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.