Aké staré je v skutočnosti vaše telo? Zistíte to v piatich cvikoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Jacob Lund

Každé telo má vlastnú zdravotnú kondíciu.

Ľudský vek je veľmi záludný. Podľa niektorých je skutočne iba číslom, ktoré prezrádza vás rok narodenia v občianskom preukaze. Iní vnímajú aj ľudský vzhľad a fyzickú kondíciu či samotný pocit. Veď koľko štyridsaťročných žien sa cíti na tridsať a mužov na dvadsaťpäť?

Jedným z aspektov je však samotná kondícia tela. Od narodenia sú flexibilní všetci ľudia, postupne sa však pružnosť a ohybnosť strácajú, pribúdajú choroby, opotrebúvajú sa kĺby a bolí tu a tam niektorá časť tela. Vplýva na to hlavne životný štýl jednotlivca, či už sedavé zamestnanie alebo aktívny šport. Každé telo ma vlastnú zdravotnú kondíciu a portál mojezdravi.cz píše, ako si ju môžete preveriť.

Prečítajte si aj: Čo musíte urobiť, aby ste spálili kalórie z piatich tradičných pokrmov na raňajky, obed či večeru

V nasledujúcom článku vás navedieme na päť cvikov, ktoré podľa toho, ako ich zvládnete, odhalia vašu ohybnosť a vek vášho tela. Výsledok vás možno prekvapí či už pozitívne alebo negatívne.

Zdroj: shutterstoc.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Prvý cvik - ohybnosť ramena

Dajte si ruky za chrbát a spojte si tam dlane v polohe modlitby. Ak ste to zvládli ľahko, ste buď mladý, alebo máte dobrú kondíciu. V prípade, že to bolo pre vás náročné, no podarilo sa vám to, mali by ste sa častejľie naťahovať. Pokiaľ to pre vás bolo obťažne, musíte pravidelne cvik skúšať. Snažte sa však najprv chytiť si navzájom lakte a až potom ruky, predídete tak syndrómu zmrznutého ramena.

Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Druhý cvik - nohy

Už pri rozcvičke na základnej škole ste sa museli predkláňať a prestať by ste s týmto cvikom nemali veru nikdy. Vystrite kolená, spevnite nohy a predkloňte sa pokiaľ nedočiahnete rukami na zem. Podarilo sa vám to? Ak pravidelne cvičíte, pravdepodobne ste položili na zem obe dlane. V prípade, že sa iba letmo dotýkate prstami, mali by ste na sebe ešte zapracovať a šľachy ponaťahovať. Avšak ak ste sa zeme ani nedotkli, máte problém. Okrem stoličky v práci pravdepodobne obľubujete aj gauč v obývačke. Ak vás cvičenie nebaví, snažte sa pravidelne aspoň naťahovať.

Zdroj: shutterstoc.com/ fizkes

Tretí cvik - chrbát

Bolesťami chrbta trpí veľké percento populácie. Čím sú ľudia starší, tým viac chodia zhrbení a trápia ich viaceré ťažkosti. Kľaknite si na kolená, vypnite driek dopredu, ramená dozadu a dotknite sa rukami svojich piet. Podarilo sa vám to? Pozitívna odpoveď preukazuje opäť vašu flexibilitu a pravdepodobne aj mladší vek. Spozornieť by ste však mali pri opaku. Zapracujte na sebe a snažte sa aspoň podoprieť rukami chrbát v krížovej časti. Podobné cviky sú pre chrbát veľmi dôležité a mali by ste na nich zapracovať.

Zdroj: shutterstoc.com/Undrey

Štvrtý cvik - flexibilita

Kde sú tie školské časy? Možno ešte stále vo vás. Sadnite si na zem, vystrite chrbát, stiahnite driek, jednu nohu pritlačte zohnutú k sebe a druhú vystrite. Postupne sa ohýbajte smerom ku kolenu a snažte sa v pozícii zotrvať aspoň dve minúty. Ak sa vám čelo dotýka kolena, vaša zdravotná kondícia je na úrovni školského veku. Pokiaľ sa však dostatočne neohnete, alebo musíte pri pohybe uvoľniť koleno, vaše kĺby nie sú pohyblivé a máte skrátené svaly.

Zdroj: Shutterstock.com

Piaty cvik - pes

Dajte sa do pozície pánskeho kliku s vystretými rukami. Z toho sa postupne dostaňte do jogovej pozície „psa s hlavou dole". Nohy musia zostať vystreté a chrbát rovný, aby vznikla dokonalá strecha v tvare písmena A. Ak to nedokážete, vaša ohybnosť je nízka, máte slabé ruky a postupne by ste si ich mali spevniť. Či už činkami alebo aj naplnenými fľaškami s vodou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti