Kauza Fatima: Kľúčovému svedkovi pribudlo obvinenie. Pozrite sa, čo urobil

Výstrahy pred búrkami.
Výstrahy pred búrkami. Zdroj: TV Markíza

Michal Vida pred rokmi šokoval verejnosť. Hovoril o údajných miliónových úplatkoch pre Moniku Jankovskú.

Michala Vidu v rámci kauzy okolo trenčianskeho baru Fatima obvinil vyšetrovateľ Peter Juhás z krivej výpovede, krivej prísahy a z krivého obvinenia. Stalo sa tak ešte vlani v septembri. Teraz mu pribudol ďalší paragraf - zločin marenia spravodlivosti.

Vida podľa uznesenia falšoval správy vo svojom telefóne. Tie, ktoré dostal od pôvodného majiteľa baru Fatima Ondreja Janíčka. Takto na neho chceli "hodiť" podozrenie, že sa ho pokúša ovplyvňovať práve on.

Falšovanie správ

Podľa uznesenia mal Michala Vidu v roku 2018 požiadať svat Moniky Jankovskej, Peter Vasko v prítomnosti advokátky Anny Žedényiovej o to, či by vedel pozmeniť už archivované správy od O. Janíčka a jeho sestry. Mal ich prerobil tak, aby to vyzeralo, že na Michala Vidu „tlačia" oni.

Text a dátumy týchto správ mal dať Vidovi na papieri Peter Vasko. So sfalšovanými esemeskami potom išla jeho advokátka Anna Žedényiová na políciu a predložila ich do trestného konania s tým, že upozorňovala na to, ako nimi Ondrej Janíček ovplyvňuje Michala Vidu. Takto to píše vyšetrovateľ v uznesení s tým, že podľa neho právnička vedela, že sú to podvrhy.

Michal Vida s vyšetrovateľom NAKA spolupracuje. Vylúčil ho na samostatné konanie. V kauze Fatima, kde sú viacerí obvinení, teda figuruje už len ako svedok-poškodený. Aktuálne si odpykáva trest za podvody. Je vo väzení v Hrnčiarovciach nad Parnou.

Ako sa to začalo

Všetko sa začalo jedným videom. Michal Vida na ňom šokoval verejnosť. Tvrdil, že Monika Jankovská vzala tri milióny slovenských korún od mafiána Petra Čongrádyho. Podľa neho mali byť peniaze za to, že pošle za mreže pôvodných majiteľov trenčianskeho baru Fatima, aby sa tak Čongrády mohol dostať k lukratívnej nehnuteľnosti.

Jankovská tieto Vidove tvrdenia odmietala. TV Markíza v minulosti povedala, že nič také sa nestalo. Potom ale Vida výpoveď náhle zmenil. V prospech vtedajšej štátnej tajomníčky.

Zdroj: TASR

Viac svetla do prípadu vniesla Kočnerova Threema. Konkrétne správy medzi ním a Monikou Jankovskou. „Povie tri nacvičené vety. Janíček klame. Vydieral ma a donútil ma natočiť video. Neposlal som Markíze ani inde žiadne svoje vyjadrenie. Ospravedlňujem sa pani Jankovskej," napísala Kočnerovi Jankovská.

Terajšie vyšetrovanie, ktoré vedie Peter Juhás, dáva obraz o tom, čo sa dialo v pozadí zmeny postoja Michala Vidu.

Špičky polície v kauze

Vidu mali ovplyvňovať pri zmene výpovede viacerí a ďalší mali zabezpečovať podmienky. Obvinená z vydierania je v tomto prípade samotná Monika Jankovská, jej svat Peter Vasko a advokátka Anna Žedényiová majú okrem vydierania na krku aj návod na marenie spravodlivosti. Vinu odmietajú.

Obvinení sú aj bývalí policajti a top funkcionári policajného prezídia či NAKA. Expolicajta Milana Žáčika stíhajú za marenie spravodlivosti a za zneužívanie právomocí verejného činiteľa.


Exriaditeľa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera z marenia spravodlivosti a návodu na zneužívanie právomocí. Posledný spomínaný paragraf má aj Peter Hraško a Tibor Gašpar.

Moniku Jankovskú poslal za tieto obvinenia Krajský súd v Trnave do väzby. Pre zhoršený zdravotný stav je v nemocnici pre obvinených v Trenčíne. Za mrežami je v tejto kauze už len jej svat Peter Vasko. Policajní funkcionári sú vo väzbe pre stíhania v inom prípade.

BRATISLAVA/ Zuzana Ferenčáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti