Chcete mať úrodnú záhradu? Prilákajte do nej užitočný hmyz

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Christian Musat

Patria tam lienky, čmeliaky, včely, pavúky či mravce.

V záhradkách sa už začína objavovať drobný hmyz. Niekomu sa môže zdať dotieravý, ale jeho úloha v prírode je naozaj nenahraditeľná. Lienky, čmeliaky, včely, pavúky či mravce. Každý z nich má v systéme fungovania záhrady nezastupiteľnú úlohu. Aby bola vaša záhrada prospešná, musíte ich do záhrady prilákať. O tom ako na to, sa v Teleráne rozprávali s Marekom Semelbauerom z Ústavu zoológie SAV.

Užitočný hmyz a jeho význam

Mnohí hmyz nenávidia, ale v záhrade je veľmi dôležitý. Hlavne ten užitočný ako opeľovače, parazitoidy a predátori. Najznámejšie sú opeľovače, okrem samotného opeľovania sú dôležité ako biologický kontrolóri, keďže eliminujú nechcený hmyz, ako napríklad vošky. Tie najviac trávia lienky a larvy pestríc. Ide o skupinu múch, ktoré okrem konzumácie vošiek tiež opeľujú záhradu.

Prečítajte si aj: Populárne sušené kvety: Poradíme vám, ako sa máte o ne starať a vysušiť si ich aj doma

Podpora hmyzu

Užitočný hmyz potrebuje kvety, nachádzajú v nich totiž potravu (peľ a nektár). Ak chcete podporiť napríklad pestrice, ktoré požierajú vošky, potrebujete mať v záhrade hlavne kvety s plytkým kalichom. Medzi ne patrí materina dúška, fenikel a oregano.

Hmyzie domčeky

Zabezpečujú potravu a domov pre hmyz, ktorý sa aktuálne prebúdza. Menšie sú určené väčšinou pre jeden druh hmyzu a väčšie pre viacero. Umiestniť by ste ich mali do rohu záhradky veľmi nízko k zemi. Umiestniť by ste ich mali na miesto, kde nie je priame slnko a nechodíte tam tak často. Totižto tak, ako vás ruší hmyz rušíte aj vy neho.

Viac sa dozviete z nasledujúceho bloku.

V prípade, že nechcete kupovať domček pre hmyz, využite kvety. Ktoré a aký konkrétny hmyz by mal byť u vás vítaní, sa dozviete v druhom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti