Syndróm karpálneho tunela: Koho najčastejšie postihuje a ako sa mu dá predísť?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Anut21ng Photo

Najčastejšie postihuje ľudí, ktorí pracujú manuálne a vykonávajú stereotypný pohyb rukou.

Brnia vám prsty, občas cítite mravčenie, sú stuhnuté a menej citlivé? Máte kŕče alebo trpíte bolesťami zápästia a opúchajú vám ruky? Potom sa možno aj vás týka problém nazývaný syndróm karpálneho tunela.

Postihuje hlavne ľudí, ktorí pracujú manuálne a stereotypne, napríklad šičky, maliarov či baníkov, ale aj ľudí, ktorí pracujú za počítačom. Čoraz častejšie trápi ľudí so sedavým zamestnaním, ktorí nesprávne držia počítačovú myš. Následkom sú nočné bolesti, oslabenie ruky či tŕpnutie prstov. Nachádza sa v oblasti zápästia, ide o útlakový syndróm, ktorý postihuje nervus medianus.

Niekedy postačí zmena stereotypu, zaťaženia ruky, napríklad ergonomická myš či dlahovanie zápästia a ťažkosti ustúpia. Inokedy treba siahnuť po liekoch proti bolesti a zápalu, obstrekoch či kortikoidnej liečbe.

Prečítajte si aj: Aké staré je v skutočnosti vaše telo? Zistíte to v piatich cvikoch

Ako sa dá tomu predísť?

Pokiaľ ide o fyzickú prácu, je potrebné svaly uvoľňovať, konkrétne svaly predlaktia a flexory prstov. V prípade, že máte prácu za počítačom, je nutná ergonomizácia pracovného prostredia.

Pri karpálnom tuneli totiž nepomôže iba správne postavenie ramena, lakťa a zápästia voči podložke, ale využiť môžete aj ergonomickú myšku. Tá nemá klasický tvar, ale je mierne, laterálne vytočená doprava. Vďaka tomu nedochádza k útlaku karpálneho tunela, ale k jeho uvoľneniu.

V prípade, že by vám takáto myška nevyhovovala, môžete si zadovážiť aj špeciálnu podložku, ktorá vám ruku mierne zdvihne a problémové miesto odľahčí. Využiť môžete aj rôzne dlahy, podložky a penové pomôcky.

Viac sa o karpálnom tuneli dozviete z nasledujúceho rozhovoru z Telerána.

Aké cviky a pomôcky fyzioterapeutka odporúča, sa dozviete tu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti