S, M alebo L? Zistite, ako ovplyvňuje veľkosť vajíčka varenie

Ilustračný záber.
Zdroj: shutterstoc.com/Rachael Martin

Medzi veľkosťou S, M a L je veľký rozdiel. Poradíme vám aj to, ako odhalíte čerstvosť vajca.

Koláče, zákusky, chlieb, francúzske zemiaky či mäso, v rúre vie každý šikovný kuchár a gazdinka pripraviť neskutočné množstvo pokrmov. Často sa však pritom natrápia. Hlavne pri sladkých pokrmoch je nutné riešiť dilemy. Aký druh múky použiť? Nie je jedna jemnejšia ako druhá? Ktorý druh rúry mám? Pečie viac alebo menej? A v neposlednom rade vajcia - ktorú veľkosť majú v recepte na mysli?

Prečítajte si aj: Nezvyčajné využitie papiera na pečenie. Tieto triky musíte vyskúšať

Prečo je dôležitá veľkosť

Pokiaľ ide o pečenie, nevyhnutné sú presné prísady. A hoci je v obchode k dispozícii niekoľko veľkostí vajec, recepty vyžadujú konkrétnu veľkosť. Autorka istej kuchárskej knihy si to uvedomila tiež. „Existujú iba dve pravidlá pre vajcia: získať ich čerstvé a miestne. Na všetky moje recepty potrebujete veľké (large = veľkosť L) vajcia," uvádza Kelly Fields. Ako píše portál bonappetit.com, rovnaký postup zvolili vo svojich knihách aj ďalšie autorky. „Veľké vajcia sú vždy dobrým základom. V 95 až 99 percentách sú recepty vytvárané s vajcami vo veľkosti L," tvrdí pekárka Jocelyn Drexinger.

Veľkosť vajíčka je určená predovšetkým vekom vtáka, tvrdí portál huffpost.com. Znamená to, že čím je sliepka staršia, tým väčšie je aj jej vajce. Existujú samozrejme rôzne druhy vajec, kačacie, husacie či prepeličie, ​​ktoré sú obľúbené vďaka svojej chuti. Zamerajme sa však na bežnejšie používané slepačie vajcia.

Zdroj: shutterstoc.com/Maulana Noriandita

Vajcia totiž v receptoch ovplyvňujú veľmi veľa faktorov. Väčšinou sa od nich odvíja chuť, farba, štruktúra aj množstvo cesta. Použitie vajíčka inej veľkosti zmení pomer tekutín v recepte a tiež ho potenciálne pripraví o potrebnú kypriacu schopnosť.

Ak by ste do sušienok použili malé vajíčka, môžu byť suché, drobiť sa a mať skôr hutnú konzistenciu. Naopak veľmi veľké vajíčka vytvoria gumovú konzistenciu, zostanú mokré a ťažké. Presne musíte trafiť aj vajcia do plniek a krémov, aby sa s nimi dalo pracovať, netiekli a neťahali sa. Najlepšie to však vidíte pri obyčajnom koláči a piškóte, buď sú lahodné a svieže, suché, alebo sa príliš nafúknu a po vychladnutí spľasknú.

Prečítajte si aj: Čo musíte urobiť, aby ste spálili kalórie z piatich tradičných pokrmov na raňajky, obed či večeru

Veľkosti vajec

Vo väčšine prevádzok sa predávajú vajcia vo veľkosti S, M a L. Na trhu a od lokálnych farmárov však viete získať aj veľkosť XL. Veľkosť vajcia sa odráža od jeho hmotnosti, medzi veľkosťami je teda značný rozdiel. Čím viac vajec si váš recept vyžaduje, tým viac sa zmena veľkosti vajec na ňom odrazí. Väčšina pekárov preto odporúča vajcia jednoducho odvážiť.

Ich váha by mala byť podľa savorysimple.net nasledovná:

Malé (S): asi 40 g

Stredné (M): 49 g (2 lyžice bielka a 1 lyžica žĺtku)

Veľké (L): 56 g (2 ½ lyžice bielka a 1 lyžica žĺtku)

Extra veľké (XL): 64 g (takmer 3 lyžice bielka a 1 a niečo lyžice žĺtku)

Zdroj: shutterstoc.com/MuamerOsmanbegovic

Čerstvosť vajca

Nielen veľkosť, ale aj čerstvosť vajca je zásadná. Okrem tradičného rozbitia a ovoňania, môžete otestovať "vek" vajca aj vo vode, radí realsimple.com. Naplňte si priesvitný pohár studenou vodou a jemne doň dajte vajíčko. Ak sa potopí a zostane na boku, máte doma veľmi čerstvé vajce. V prípade, že bude pod vodou, ale zostane vzpriamené, je o niečo staršie avšak stále čerstvé. Plávajúce vajce už čerstvé nie je a nemali by ste ho konzumovať.

A prečo staré vajce pláva? Vaječné škrupiny sú pórovité. Keď sú vajcia niekde oložené a starnú, odparuje sa z nich voda a do vajíčka sa dostáva vzduch. Čím je vajíčko staršie, tým viac vzduchu sa cez škrupinu dostane.

BRATISLAVA/tvnovimy.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti