Odštartujte prvý jarný deň v záhrade, je najvyšší čas na výsadbu jarničiek

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Victoria Kondysenko

Záhrada si vyžaduje aj jarnú údržbu.

Stihli ste si na jeseň vysadiť cibuľky jarných kvetov? Ak nie, nevadí. Dnes je prvý jarný deň, po zime sa začína záhrada pomaly prebúdzať, a to je ten najvyšší čas začať s jarnými prácami a výsadbou prvých jarničiek. Práve nákupom kvetov a zveľaďovaním záhrady si príjemne spestríte sobotný deň, prečistíte myseľ a potešíte oko aj dušu. Veď čo je krajšie ako pohľad na krásnu záhradu?

Marec a apríl je obdobie, keď vysádzame stromy a kríky, sadíme zeleninu, bylinky i kvety, hnojíme, prerezávame a odstraňujeme burinu. S teplými dňami sa totiž začína objavovať aj prvá burina. Dôkladne ju vyplejeme, aby sa nestihla rozmnožiť. Zem uhladíme a môžeme vysádzať trvalky a letničky, ktorým slabý jarný mráz neuškodí. Ak je vonku už teplo, zasadiť môžeme aj ruže.

Prečítajte si aj: S, M alebo L? Zistite, ako ovplyvňuje veľkosť vajíčka varenie

Jarničky

Medzi prvé jarničky patria cibuľoviny, a teda narcisy, tulipány a hyacinty. Ako sme už spomínali vyššie, môžu sa vysádzať na jeseň, ale aj na jar, maximálne však v období pukov, inak by im mohli prvé mrazy uškodiť a zamrzli by.

V prípade, že ste si predsa len zakúpili už rozkvitnuté rastlinky, dávajte ich na noc radšej do nejakej prechodnej miestnosti. Áno, jarničky znesú aj izbovú teplotu až do plus 20 stupňov Celzia. Prvý týždeň až dva môžu byť umiestnené vo vnútri a po oteplení ich dajte von pri dvere či do záhrady.

Zdroj: shuterstock.com/alf Liebhold

Po vysadení nezabudnite rastlinky poliať. Mnoho ľudí sa domnieva, že pre chladné počasie to nie je potrebné, opak je však pravdou. Jarničky bez vody uschnú, kvety im ožltnú, čo býva aj najčastejší problém, hlavne pre jarničky zasadené v kvetináči. Kvetinky vodu prijímajú, aj keď sú vonku -2 stupne Celzia.

Okrem cibuľových kvetín je správny čas aj na výsadbu anemoniek a ranunculusu, nazývaného aj iskerník. Tie taktiež znesú aj nižšie teploty. Zaujímavé môžu byť napríklad kvitnúce čerešne, ktoré sú špecifické práve pre krásne ružové kvety, z ktorých však nebudú plody. Ide iba o okrasný druh stromu.

Viac sa o výsadbe dozviete z rozhovoru z Telerána s Monikou Dráb.

 

Potrebná jarná údržba záhrady

Okrasná záhrada - V záhrade je nutné ošetrenie záhonov a trávnika, odstránenie čečiny zo záhonov trvaliek, vyčistenie záhonov trvaliek a cibuľovín. Keďže budete v najbližšom období sadiť, musíte pripraviť na výsevy a výsadbu kvetín záhony a okenné debničky. Aby ste mali krásny trávnik, prehrabte ho, vyhrabte z neho mach a pri ceste aj štrk. Koncom mesiaca by ste ho mali pokosiť a prihnojiť.

Ošetrenie skalky -  Aj skalka potrebuje vašu pozornosť. Odstráňte čečinu, lístie, choré, poškodené a vyhynuté rastliny. Mrazom uvoľnené rastliny pritlačte a prihrňte zemou, príliš rozrastené rastliny zredukujte. Upevnite kamene v skalke.

Prečítajte si aj: Nezvyčajné využitie papiera na pečenie. Tieto triky musíte vyskúšať

Ruže - Nakopcovanú pôdu okolo ruží opatrne odhrňte, aby sa nepoškodili púčiky, prípadne mladé výhonky. Pôdou však musí zostať prikryté miesto očkovania. Taktiež odstráňte suché, poškodené, staré a slabé výhonky. Na kríčkových ponechajte 2 až 3 púčiky, bujnejšie rastúce ruže zrežte na 5 až 8 púčikov. Mierne zrezanie si vyžadujú aj popínavé ruže, dlhé výhonky ponechajte, zrežte len bočné a skráťte ich na púčiky smerujúce von z korunky.

Ďalšie práce - Prihnojiť by ste mali aj ihličnany a vždyzelené dreviny, presvetliť okrasné kry, stromy a zrezať aj živý plot. Je nutné aj presadenie izbových kvetín a ich presun na teplejšie a svetlé miest.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti