O pár mesiacov sa začne zálohovanie fliaš a plechoviek. Nie všade sa však budú dať vrátiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Fľaše a plechovky by sa po dopití nemali ohýbať ani krčiť a nebudete z nich môcť ani odstraňovať čiarové kódy.

Do spustenia systému zálohovaných fliaš a plechoviek zostáva 288 dní. Od 1. januára budúceho roka budeme za každý takýto obal v obchodoch platiť zálohu 15 centov. Cieľom je posunúť štatistiky recyklácie na oveľa vyššiu úroveň.

Obidva druhy obalov musia dosiahnuť 90-percentné zbieranie do roku 2025. Náročnú úlohu budú mať na pleciach obchodníci s výrobcami obalov, ktorí budú za systém zodpovedať.

Fľaše a plechovky by sa po dopití nemali ohýbať ani krčiť a nebudete z nich môcť ani odstraňovať čiarové kódy.

Vracať sa nebudú fľaše od olejov, alkoholu či mlieka. Ostatné, ktoré bude systém akceptovať, dostanú svoje vlastné označenie - písmeno Z v recyklačných šípkach.

Väčšie obchody budú mať povinnosť vratné fľaše zbierať, menšie, do 300 štvorcových metrov, to môžu robiť dobrovoľne. Či sa na to dajú, bude závisieť od rokovaní medzi obchodníkmi a správcom. Vyzbierané fľaše budú z obchodov odnášať ešte nepostláčané.

Triediacie centrum ešte bude treba vybudovať, tam sa obaly rozdelia podľa materiálov. Samotná recyklácia už súčasťou systému nebude, z triediacej linky si fľaše odvezú výrobcovia a recyklátori, ktorí ich ďalej spracujú.

Náklady na prevádzku systému majú byť asi 30 miliónov ročne, výsledná suma však bude závisieť od ochoty obaly vracať.

Viac v reportáži Martina Petra.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fľaše

Dôležité udalosti