Hrozí farebnému tetovaniu koniec? Európska komisia plánuje zakázať niektoré farby

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Dôvodom má byť ich údajná toxicita. Tatéri sa búria a spisujú petíciu.

Hrozí farebnému tetovaniu koniec? Európska komisia plánuje na základe odporúčaní Európskej chemickej agentúry zakázať niektoré pigmenty, ktoré sa používajú pri tomto tetovaní. Dôvodom má byť ich údajná toxicita. Tatéri sa búria a spisujú petíciu. Podľa nich by takýto krok zakázal farebné tetovanie ako také.

Tetovanie sa v modernej dobe stalo súčasťou hlavného prúdu. Zdobí ľudí z každej spoločenskej vrstvy od umelcov až po politikov. Jeho farebné varianty sú však v priestore Európskej únie ohrozené. Brusel totiž tvrdí, že môžu byť toxické.

„Navrhujú zrušenie dvoch pigmentov zelenej a modrej farby. Znamenalo by to to, že dve tretiny škály farieb by navždy zmizli," hovorí tatér Peter Horony.

V praxi by to však znamenalo, že by sa odstránila väčšina farieb.

Farebné tetovania by prakticky zanikli.

Podľa záverov Európskej chemickej agentúry totiž odtiene zelenej a modrej obsahujú toxické pigmenty, ktoré môžu byť potenciálne karcinogénne.

„Je potencionálne rizikové pre vznik alergických reakcii pretože sú to rôzne zlúčeniny kovov. Či už je to kovochróm alebo nejaké farebné pigmenty. Ale z mojej praxe som nejaké závažné reakcie naozaj nemala," hovorí Regina Paulinyová, dermatologička.

Podobne argumentuje aj tatérska komunita. S rastúcim počtom ľudí, ktorí sa dávajú tetovať sa logicky nájde viac takých, u ktorých sa môže objaviť alergia na kov. Podľa tatérov ich je však minimum.

Viac v reportáži


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tetovanie

Dôležité udalosti