Prekonali ste ťažký priebeh covidu? Konečne budete môcť ísť do kúpeľov

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Kúpele hovoria, že pacientov sú pripravené prijať hneď, ako parlament zmeny odobrí.

Pacienti s ťažkými následkami po covide konečne budú môcť ísť do kúpeľov. Doteraz to šlo len okľukou alebo za peniaze. Zmenu tento týždeň ohlásil zastupujúci minister zdravotníctva.

Dýchavičnosť, pohybové problémy, úzkosť, depresia. To je len chabý zoznam následkov, ktoré so sebou prináša ochorenie COVID-19. Vláda po mesiacoch otázok lekárov, pacientov aj novinárov konečne predstavila, ako sa o nich bude štát starať.

Pôjde o pacientov, ktorí boli hospitalizovaní, na kyslíku, s ťažkým priebehom, na umelej pľúcnej ventilácii a pod. Nie takí, ktorí prekonali covid doma.

Šéfka združenia kúpeľov Janka Zálešáková pripomína, že už od leta pribúdajú poznatky o covidových následkoch a potrebe ich riešenia.

Napríklad v Česku už od začiatku roka fungujú postcovidové centrá. Na Slovensku sme doteraz čakali na zmenu zákona. Výnimka platila na časť diagnóz len posledné týždne alebo si pacienti za starostlivosť platili.

Kúpele hovoria, že pacientov sú pripravené prijať hneď, ako parlament zmeny odobrí. Na Slovensku totiž nastal paradox.

Operuje sa oveľa menej, štandardní kúpeľní pacienti teda nie sú. A kým tí „pocovidoví" čakali na zmenu zákona, zariadenia boli prázdne.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacienti

Dôležité udalosti