Minulo sa vám droždie? Tieto suroviny vám ho nahradia

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com/superelaks

Vďaka droždiu je cesto nadýchané, mäkké a vynikajúce.

Droždie je základnou ingredienciou receptov na chlieb, pečivo, cesto na pizzu, osie hniezda, kysnuté koláče, buchty a mnoho iných. Spôsobuje kysnutie cesta, výsledkom čoho je cesto a aj výsledný produkt nadýchané, mäkké a vynikajúce.

Zvyčajne si na pečenie gazdinky kupujú instantné alebo aktívne droždie. Najlepšie sa aktivuje v teplej vode alebo mlieku so štipkou cukru. Vzniknú v ňom bubliny oxidu uhličitého, ktoré sa v ceste naviažu a pôsobení tepla začnú kysnúť a zväčšovať sa. Výsledkom je už vyššie spomínané väčšie, nadýchanejšie a mäkšie pečivo.

Prečítajte si aj: S, M alebo L? Zistite, ako ovplyvňuje veľkosť vajíčka varenie

Občas sa však droždie v obchode minie, zabudnete ho kúpiť alebo zistíte, že sa vám v chladničke pokazilo. Portál healthline.com priniesol alternatívy, vďaka ktorým proces kysnutia zreplikujete aj bez kvasníc.

Prášok do pečiva

Prášok do pečiva je základom väčšiny receptov. Ide o ingredienciu, ktorú má v kuchyni takmer každý a keďže obsahuje sódu bikarbónu a kyselinu, dokáže nahradiť chýbajúce droždie. Taktiež funguje ako kypriaci prostriedok.

Okamžite reaguje po spojení s kvapalinou a teplom. Na rozdiel od použitia droždia nevyžaduje prášok do pečiva ďalšiu dobu kysnutia. Používa sa prevažne na rýchle kysnutie cesta na palacinky, kukuričný chlieb, sušienky či koláče.


Pri pečení pečiva nahraďte droždie rovnakým množstvom kypriaceho prášku do pečiva. Cesto bude aktívne, ale nenadobudne taký objem.

Jedlá sóda a kyselina

Ako náhradu droždia môžete použiť aj sódu bikarbónu kombinovanú s kyselinou. Ako kyselinu môžete použiť kyselinu citrónovú, citrónovú šťavu, cmar, mlieko či ocot. V podstate si tak vyrobíte vlastný prášok do pečiva.

Použiť by ste ich mali v pomere jedna k jednej. Napríklad, ak recept vyžaduje 2 lyžičky droždia, jednoducho použijete 1 lyžičku sódy bikarbóny a 1 lyžicu kyseliny. Ak ich nakombinujete, cesto vám bude pekne kysnúť a naberie objem. V prípade, že použijete iba jednu z nich, nebude také aktívne.

Zdroj: Fascinadora/shutterstock.com

Kvások

Kváskovanie sa stalo za uplynulý rok veľkým hitom a použiť ho môžete namiesto droždia do každého receptu. Takzvaný štartér na kváskovanie je vyrobený z múky a vody, slúži na výrobu kváskového chleba. Niektoré predkrmy z kvásku sú udržiavané roky a nepretržite kvasia, aby remeselnému kváskovému chlebu dodali silnú chuť a jemnú žuvaciu textúru.

Fermentácia pomocou kváskového štartéra funguje rovnako ako instantné droždie, pričom sa v ceste vytvoria bubliny oxidu uhličitého, aby kyslo a nabralo objem. Dve lyžičky droždia nahradíte asi 300g kvásovým štartérom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.