Reakcie politikov na Matoviča: Gröhling už čakať nechce, Benčík jeho podmienky odmieta

Igor Matovič.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Podľa poslanca Za ľudí chce Matovič potrestať len svojich kritikov.

Igor Matovič pripustil svoj odchod z postu predsedu vlády, no stanovil si niekoľko podmienok. Žiada odchod Richarda Sulíka z postu ministra hospodárstva, Jany Bittó Cigánikovej z miesta predsedníčky zdravotníckeho výboru, demisiu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, vzdanie sa postu podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu a vzdanie sa strany SaS jedného ministerstva v prospech OĽaNO.

Pozrite sa, ako na aktuálnu situáciu reagujú politici:

Branislav Gröhling, SaS:

Momentálne prebiehajú rozhovory v jednotlivých stranách aj medzi stranami. Nebudem vynášať informácie. Ak nastane posun, budeme vás informovať. Všetci sme boli svedkami, ako vyzeral rok vlády a to spustilo určité reakcie aj v mojej osobe a na mojej strane. Ja som veľmi rád za včerajší deň, že Igor Matovič pochopil, kde je problém a pripustil svoj odchod. Naše podmienky však nebudeme meniť a rešpkektujeme prerozdelenie ministerstiev a parlamentu.

Ak by mala nastať zmena, museli by sme otvoriť koaličnú zmluvu a to by znamenalo, že nasledujúce dni a týždne budeme v tejto situácii a budú pokračovať diskusie. My sme povedali, že to chceme ukončiť do stredy, aby sme sa mohli venovať krajine a pandémii a aby sa školstvo mohlo venovať svojim problémom. Musíme sa venovať aj plánu obnovy. Za mňa je dôležité, aby sme túto situáciu vyriešili v priebehu týchto dní.

Ondrej Dostál, SaS:

Štátnik myslí na budúce generácie. Politik myslí na budúce voľby. Igor Matovič myslí na svoje urazené ego a osobnú pomstu.

Ján Benčík, Za ľudí:

O týchto podmienkach rokuje predsedníctvo strany Za ľudí, ktorého nie som členom, takže sa k tomu môžem vyjadriť len sám za seba. To, čo včera predniesol pán Matovič je pre mňa neakceptovateľné. Celý spôsob, ako zaútočil na koaličných partnerov. Samozrejme, v rámci rokovania nemusí byť žiaden post vo vláde tabu, ale pán Matovič rozhodoval o tom, že kto má byť obeťou a čisto náhodou sú to jeho kritici. To pre mňa nie je v poriadku. Musí mu byť jasné, že dal podmienky, ktoré nemôžeme akceptovať. Verím, že rovnaké stanovisko príjme predsedníctvo strany Za ľudí.

Prečítajte si tiež:

Miroslav Kollár, odídenec zo Za ľudí:

Osemdesiatdva percent ľudí si myslí, že Igor Matovič by nemal ostať premiérom. Osemdesiattri percent ľudí si myslí, že jeho vláda nenaplnila očakávania. Igor Matovič by si nemal dávať podmienky... Igor Matovič by mal odstúpiť!

Lucia Ďuriš Nicholsonová, odídenkyňa zo SaS:

Tak to ten Igor Matovič pekne upiekol. Vypýtal si balík pochopiteľných, ale aj úplne absurdných odchodov za vlastný odchod, ktorý žiada 80 percent voličov. Že chce odchod bývalého brata v zbroji R. Sulíka ma neprekvapuje vôbec. Ale že žiada odchod najlepšej ministerky spravodlivosti v dejinách za odchod premiéra s asi najnižšou dôverou v dejinách je hazard s krajinou.

Ján Ferenčák, Hlas:

Premiér ukázal svojim partnerom ako vie riešiť krízové situácie. Svoj nejasný prísľub odchodu podmienil odobratím postov štyrom najväčším koaličným oponentom Sulíkovi, Kolíkovej, Ciganíkovej a nakoniec aj Šeligovi a odobratie jedného ministerstva SaS. Presne na výročie svojej vlády ukázal, ako vníma politický kompromis a ruku podanú na dohodu, tak ako sme zvyknutí komunikovať v samospráve.

Uplynul rok tejto vlády, ktorá mala vstúpiť podľa slov Igora Matoviča, do učebníc dejepisu. Vstúpi. O tom už niet pochýb, ako vláda rozvratu štátu, politického chaosu a nedohody.

Ako predstaviteľ samosprávy musím ročné hodnotenie činnosti vlády z hľadiska regionálnej politiky a samosprávy hodnotiť kriticky:

- vláda narušila krehký vzťah so samosprávou

- ekonomicky jej nepomohla, naopak celoplošnými manévravami ju finančne ešte ohrozila

- vláda uvažovala o zmene postavenia samospráv, čím by narušila jej autonómnosť a samostatnosť

- vyhrážala sa trestnoprávnymi postihmi primátorom a starostom, ktorí majú priamy mandát od ľudí a odmietli nezmyselné príkazy

- spôsobila chaos v dátach, na základe čoho boli lockdownom postihované okresy, ktoré vôbec nemali byť v zóne najhorších

- chaos v dátach sa prejavil pri otváraní škôl, raz platilo jedno, raz druhé čo spôsobovalo nervozitu detí a rodičov.

Zhrnuté a podčiarknuté po roku, vláda nenašla konštruktívny spôsob komunikácie s primátormi a starostami. Nepochopila ich význam a potenciál a zbytočne si z nich urobila nepriateľov. A to napriek tomu, že práve primátori a starostovia zabrali a v ťažkých časoch prevzali na seba zodpovednosť popri kolabujúcej vláde a chránili životy ľudí. Možno aj toto vojde do dejín dejepisu, ako sila spoločnosti, keď vládna moc zlyhala.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti