Správali sa k nim ako k odpadu. Dôchodcovia z domova seniorov v Bratislave si mali prejsť peklom

Ružinovský domov dôchodcov sa mal podľa starostu mestskej časti zmeniť počas pandémie na dom hrôzy.
Zdroj: TV Markíza

Do domova nemali prístup nielen príbuzní, ale ani zamestnanci mestskej časti ako zriaďovateľa.

K seniorom sa vraj správali ako k vreciam odpadkov. Ružinovský domov dôchodcov sa mal podľa starostu mestskej časti zmeniť počas pandémie na dom hrôzy. Zamestnancov, ktorí sa mali podieľať na týraní chránených osôb, už vyhodili.

Hematómy, podliatiny, dokonca aj tržné rany či popáleniny - to, čo vraj zažili seniori v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v Ružinove počas pandémie, pripomína scény z hororových filmov. Dôchodcov, ktorí si mali prejsť peklom, premiestnili okamžite po prevalení škandálu do iných zariadení.

Týranie sa malo diať za zavretými dverami počas pandémie, kedy sa to nemali ako dozvedieť nielen rodinní príslušníci klientov, ale ani samotný zriaďovateľ, ktorý má povinnosť kontrolovať situáciu v zariadení.

Do domova nemali prístup nielen príbuzní, ale ani zamestnanci mestskej časti ako zriaďovateľa. Na prípady týrania upozornili až intervenčné tímy ministerstva zdravotníctva a rezortu práce, ktoré tam prišli vo februári, keď v zariadení pribúdali pozitívni klienti na COVID. To, čo zistili, si nenechali pre seba, ale začali okamžite konať, poverená riaditeľka urobila okamžite čistky.

Viac v reportáži Branislava Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dom seniorov

Dôležité udalosti