Čaputová prijala Sulíkovu demisiu. Ministerstvo povedie Doležal, ktorý má na starosti už dva rezorty

Richard Sulík podáva demisiu do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sulík dúfa, že sa situácia bude čoskoro stabilizovať.

Slovensko potrebuje vládu kľudnej ruky, rozvážne vedenie, konštruktívny a vecný prístup a kľudné hľadanie riešení, uviedol po demisii exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Zároveň vyhlásil, že sa ministerského postu vzdal preto, aby otvoril cestu na odchod premiéra Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. „Toto bola totiž jeho podmienka. Túto podmienku dnešným dňom plním. Vyvodzujem teda aj ja politickú zodpovednosť za stav, v akom sa vláda nachádza,“ skonštatoval šéf koaličnej SaS. Dúfa, že sa situácia vo vláde čoskoro stabilizuje, kríza sa skončí a vládu povedie nový premiér. „Mám nádej, že týmto krokom sa k tomuto cieľu výrazne priblížime,“ poznamenal.


Prezidentka Zuzana Čaputová vníma demisiu Richarda Sulíka ako politické gesto. Verí, že si nájde svojich adresátov a prispeje k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy. Hlava štátu to vyhlásila po tom, ako v utorok prijala od Sulíka demisiu. Rezort dočasne povedie minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Ten po demisii Milana Krajniaka (Sme rodina) dočasne šéfuje aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prezidentke sa za prejavenú dôveru poďakoval. Zároveň však upozornil, že dve ministerstvá sa nedajú viesť plnohodnotne, nie to ešte tri. „Tento ústavný akt preto vnímam ako povinnú jazdu a verím, že toto poverenie bude prudko dočasné,“ vyhlásil. Na ministerstve hospodárstva sú podľa jeho slov plnohodnotní profesionáli, ktorým chce dať priestor. Fungovanie rezortu preto, ako tvrdí, ohrozené nebude.

Prezidentka ocenila Sulíkovu prácu

Prezidentka sa Sulíkovi poďakovala za prácu, ktorú odviedol za rok pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva. „Vážim si, že ste sa s výrazným osobným nasadením venovali tomu, aby váš rezort vo veľmi náročných podmienkach pandémie plnil svoje úlohy a udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave,“ adresovala prezidentka Sulíkovi.

Pripomenula mu, že bol pri tom, keď vláda po vypuknutí koronakrízy prijala sedem základných opatrení na pomoc slovenskej ekonomike. Ekonómovia s odstupom času podľa prezidentky skonštatovali, že išlo o správne opatrenia prijaté v správnom čase, lebo vďaka nim nedošlo k nenapraviteľným ekonomickým a ľudským škodám. "Rezort hospodárstva v prvej i druhej vlne pandémie efektívne poskytoval dotácie na nájomné. Išlo o administratívne a organizačne neľahkú úlohu, pretože ministerstvo muselo zvládnuť desaťtisíce žiadostí, aby poskytlo pomoc v desiatkach miliónov eur," skonštatovala Čaputová.


Ocenila, že sa pracovalo nielen na schémach pomoci pre výrobné podniky, ale spolupracovalo sa aj na schémach pomoci v iných rezortoch. Takýto nadrezortný prístup označila za veľmi potrebný. "Jeho výsledkom bolo aj 'podnikateľské kilečko', najväčší balík konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia," poznamenala. Hlava štátu považuje za nevyužitú príležitosť, že viaceré Sulíkove ďalšie iniciatívy, ako napríklad odškodňovací zákon pre podnikateľov, nedostali takú podporu, aby mohli priniesť reálny prospech nielen podnikateľom, ale celej spoločnosti.

Demisiu sa chystajú podať aj ďalší ministri

Sulík podal demisiu po tom, čo premiér v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou bol odchod Sulíka z vlády, a taktiež odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). OĽANO zároveň chce, aby SaS hnutiu vrátila jeden ministerský post, ktorý strane po voľbách prenechalo. Predsedníctvo strany Za ľudí stojí za ministerkou spravodlivosti Kolíkovou a podpredsedom parlamentu Šeligom.

Sulík odmieta Matovičovu podmienku, aby SaS vrátila strane OĽaNO jedno ministerstvo. SaS žiada rekonštrukciu vlády na pôdoryse súčasnej koalície a koaličnej zmluvy. Podľa nej má SaS tri ministerstvá, ktoré si chce ponechať.

Ak Matovič do stredy (24.3.) neodstúpi, demisiu podajú aj Branislav Gröhling aj Ivan Korčok.

Sulík naďalej trvá na tom, že v SaS sú proti predčasným voľbám a keby sa v parlamente hlasovalo o vyslovení dôvery vláde, podržia ju.

S Matovičovým návrhom nesúhlasí ani strana Za ľudí.

Akú pozíciu by mal Matovič vo vláde po rekonštrukcii? V hre je aj úplne nový post

Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej bolo dlhodobo. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽANO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú. SaS a Za ľudí žiadajú rekonštrukciu vlády a zmenu na poste premiéra.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Demisia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.