Domáce

Počasie sa nezmení, dážď a dusno ako v pralesoch

Letný dážď - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Vietor bude fúkať slabý, zosilnie po búrkach.

Na juhozápade a neskôr aj na západe Slovenska sme si včera užili doslova bleskovú show, žiaľ do smiechu nám pri nej vôbec nebolo.

Družica

Toto nebeské divadlo, ktoré nám robili búrky sprevádzané bleskami rôznych tvarov, veľkostí a intenzity, súviseli s frontálnou oblačnosťou, ktorá začala v noci ovplyvňovať počasie nielen v okolitých krajinách, ale aj na Slovensku. Búrky postupne strácali u nás na intenzite, ale dážď k nám prichádzal od juhu naďalej. Súvisel s mohutnou oblačnosťou, ktorá sa presúvala smerom na sever a tá je spojená s tlakovou nížou, ktorá dostala nežné meno Melisa.

Zrážky

Zvlnený studený front, ktorý je s ňou spojený, priniesol silné ničivé búrky s prívalovými lejakmi nielen do Švajčiarska, ale aj do Chorvátska, Maďarska a takisto aj do Česka. Aj u nás poriadne napršalo a pršať bude aj naďalej.

Predpovedný model zrážok nám ukazuje, že zajtra sa dažde, prehánky a búrky najčastejšie vyskytnú v oblasti stredného a východného Slovenska.

Teploty

Tento studený front však nepriniesol do našej krajiny ochladenie, priniesol iba viac vlhkosti, a to do už vlhkého vzduchu. No a pri teplotách, ktoré tu máme, pocit dusna neustane ani zajtra.

Slovensko sa bude stále nachádzať v teplotnom pásme 25 až 30 stupňov, o nejaký ten stupeň chladnejšie bude iba na severe.

Vietor

Čo sa týka vetra, tak ten dnes fúkal iba slabo, dokonca predpoludním bolo na mnohých miestach úplné bezvetrie. Zajtra bude situácia podobná. Fúkať má slabý až mierny prevažne severný vietor, ktorý zosilnie iba prechodne pri búrkach.

Nočné búrky s prívalovými lejakmi zaplavili viaceré lokality juhozápadného Slovenska. A hoci bol dáždnik našim celodenným sprievodcom aj dnes, naďalej bolo teplo a dusno.


Na viacerých miestach sa vyskytli zrážky, či už vo forme prehánok, alebo aj búrok. Takto to napríklad dnes vyzeralo v Banskej Bystrici. Z premenlivej oblačnosti tam sem tam spŕchlo a teplota sa tam vyšplhala na 24, najteplejšie však bolo v Dudinciach - 29 stupňov.

Oveľa lepšie sa vám určite dýchalo napr. v Telgárte, kde sa teplota pohybovala len okolo 21 stupňov.

Doprava

A poďme na cesty, ktoré sú po dažďoch mokré, šmykľavé a najmä v horských oblastiach sa môžu na nich nachádzať popadané konáre, alebo blato. Nezabudnite preto spomaliť a jazdiť opatrne.

V ranných hodinách nie sú vylúčené v nižších polohách lokálne hmly. Okrem toho je zajtra piatok a vy už isto tušíte, že ako obyčajne sa budú pred víkendom tvoriť kolóny, najmä na výjazdoch z väčších miest, tak želám veľa trpezlivosti.

Noc

Pred nami je premenlivo oblačná noc, na niektorých miestach s občasným dažďom, prehánkami, alebo aj doznievajúcimi búrkami. Do rána sa vzduch ochladí na 19 až 12 stupňov. Najmä v nižších polohách, v údoliach, alebo pri vodných tokoch sa môžu tvoriť lokálne hmly.

Zajtra sa prehupneme do druhého prázdninového mesiaca august. Počasie sa však výraznejšie nezmení, naďalej bude oblačné a vyskytovať sa budú aj zrážky.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska bude oblačnosť premenlivá, niekde jej bude viac, inde zase menej. S prehánkami, alebo búrkami rátajte častejšie v popoludňajších hodinách. Teplota sa tu vyšplhá na 27 až 31 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude oblačnosti aj zrážok o niečo viac. Najmä popoludní sa vyskytnú na mnohých miestach prehánky, alebo búrky, pri ktorých môže napršať lokálne aj okolo 30 litrov na meter štvorcový, preto opäť nie sú vylúčené lokálne povodne. Na severe vystúpi teplota na 22 až 26, na juhu bude oveľa teplejšie a oteplí sa do 30 stupňov.

Východné Slovensko

No a do tretice: ako bude zajtra na východe našej krajiny. Aj zajtra tam bude pokračovať oblačné, na niektorých miestach až zamračené počasie s prehánkami, občasným dažďom, alebo popoludňajšími búrkami. Aj v tejto časti bude teplo a to od 24 do 31 stupňov.

Hory

V horských oblastiach bude pokračovať počasie s prevažne veľkou oblačnosťou a samozrejme aj s prehánkami a búrkami. V nadmorskej výške 1 500 metrov bude okolo 17 stupňov.

Biopredpoveď

V sobotu sa o niečo počasie zlepší, ale prehánky, či búrky sa môžu stále vytvárať a to najmä v popoludňajších hodinách. Biopredpoveď sa zajtra zmení na 2, čo je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď do utorka

V ďalších dňoch bude naďalej pokračovať premenlivé počasie, pri ktorom sa budú viac či menej tvoriť zrážky.

V sobotu bude krajšie, pri polooblačnej oblohe sa môžu len ojedinele, najmä popoludní, vytvárať prehánky, či búrky. Teplota: 26 až 32 stupňov.

V nedeľu sa v podstate nič nezmení, naďalej bude zväčša polooblačno, popoludní až oblačno s prehánkami, alebo lokálnymi búrkami. Teplota zostane rovnaká ako v sobotu.

V pondelok bude opäť cez naše územie postupovať frontálna oblačnosť spolu s dažďom, prehánkami, alebo aj búrkami. Teplota sa výraznejšie nezmení a vystúpi na 25 až 32 stupňov.

V utorok sa bude ešte tento front stále presúvať ďalej na východ a preto sa zrážky vyskytnú najmä na východe Slovenska. Mierne sa ochladí na 21 až 30 stupňov.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.