Gašparovič sa "štedro" odmenil Rusnákovi. Iba pár hodín pred koncom

Bývalý hokejový reprezentant Dárius Rusnák.
Zdroj: SITA

Bývalý reprezentant čelí obvineniu z barovej bitky. Polícia stále prípad vyšetruje.

Dárius Rusnák, poradca bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, dostal pri odchode z prezidentského paláca štedré odstupné. A to napriek tomu, že čelí obvineniam z barovej bitky a z toho, že hrubo urážal ženy, lebo sú Maďarky. Nový prezident Andrej Kiska medzitým mení svojich najbližších ľudí.

Polícia v súčasnosti vyšetruje Rusnáke pre výtržníctvo. V máji mal v pube pri Prezidentskom paláci hrubo uraziť ženy, pretože rozprávali po maďarsky a potom aj fyzicky napadnúť mladíkov. Tí sa ich zastali.

Gašparovičov hovorca prezidenta Marek Trubač pre TV Markíza v máji povedal, že pre hlavu štátu je takéto správanie neprijateľné a ak sa potvrdia obvinenia, vyvodí voči Rusnákovi dôsledky.

Zdroj: TASR

Isté je, že Rusnák v Prezidentskom paláci skončil. Odvolali ho, ale dostal štedré odstupné. Dostal odstupné v sume trojnásobku funkčného platu. „Celé sa to skončilo ešte za čias, keď ešte bol v paláci Ivan Gašparovič, teda 13. júna," vysvetli hovorca prezidenta Andreja Kisku Peter Petrus.

Znamená to, že dostal dva dni pred koncom Gašparovičovho mandátu odstupné vo výške viac ako 5-tisíc eur.

Analytik Ján Baránek to nepovažuje za správne. Tvrdí, že Rusnák mal to odstupné dostať až po došetrení spomínanej záležitosti. „A to iba v prípade, že bude nevinný," myslí si.

Vyjadrenie Trubača a Rusnák sa napriek snahe TV Markíza získať nepodarilo. Polícia prípad stále vyšetruje, ale podrobnosti nechcela dnes uviesť.

Zmeny v paláci

Odchod Rusnáka nebol jediná personálna zmena. Andrej Kiska si tam so sebou zobral sedem poradcov - bývalého šéfa ústavného súdu Jána Mazáka, šéfa volebnej kampane Rada Baťa, či bývalého diplomata Martina Bútoru. „Prezident sa obklopil ľuďmi, ktorí zrejme zodpovedajú jeho videniu sveta," dodáva Baránek.

Naopak, na vlastnú žiadosť skončili na vlastnú žiadosť v paláci traja štátni úradníci, ktorí patrili do najužšieho Gašparovičovho tímu . A nielen oni. „Keď prezident Kiska prišiel do paláca zistil, že má pomerne veľa sekretárok v okolí. On taký stav nepotrebuje. Zrušil dve sekretárske miesta," poznamenal Petrus. Nevylúčil pri tom, že pri 80-člennom obsadení ešte príde k ďalším zmenám.


BRATISLAVA/Rado Igaz - doplnené

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti