Chcete si pestovať jahody na balkóne? Poradíme vám, ktoré odrody sú na to vhodné

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/VadimZosimov

Budete vedieť, ako začať s ich pestovaním.

Jahody miluje asi každý, teda pokiaľ netrpí alergiou. Je ale nepísaným pravidlom, že na dedinách si ich ľudia pestujú a v meste kupujú, či idú zbierať na jahodovú plantáž. To sa môže rýchlo zmeniť.

Pokiaľ ste majiteľom čo i len malého balkónu, môžete sa pokúsiť vypestovať ich aj tam. Dôležité je vybrať si vhodnú odrodu a nechať ich poriadne dozrieť. Potom vás bude čakať už len zber vynikajúcej úrody.

Ako sme už spomínali, dôležitý je výber odrody. Zamerajte sa na celoročne rodiace jahody alebo aspoň remontantné (rodiace viac ako raz do roka). Ideálne sú odrody stálerodiace a previsnuté, ktoré môžete vysadiť do závesného kvetináča, nebude vám tak zaberať žiadne miesto.

Prečítajte si aj: Chcete mať úrodnú záhradu? Prilákajte do nej užitočný hmyz

Veľkoplodé jahody

Mara de Bois - Začneme hneď prevísajúcou odrodou jahôd, ktorá je špecifická aj pre svoju výbornú sladkú chuť. Ide o francúzsku odrodu s malými až stredne veľkými plodmi červenej farby. Ich aróma a chuť pripomína lesné jahody, možno aj preto patrí medzi jednu z najobľúbenejších odrôd.

Marenell - Taktiež ide o prevísajúce jahody, ktoré môžu mať až dvojmetrovú dĺžku. Jej plody sú sladké a šťavnaté.

Temptation - Prevísajúce odrody uzavrieme týmto pokušením (prekladový význam temptation). Špecifická je tým, že svoje plody má vysoko od zeme, a tak nehrozí ich dotyk so zeminou a zhnitie. Plody sú stredne veľké.

Zdroj: shuterstock.com, Ms. Li

Diamante - Dostávame sa k stojatým odrodám, vhodným k zasadeniu do normálneho kvetináča. Ide o americkú odrodu jahôd s veľmi veľkými, lesklými a sýto červenými plodmi, ktoré majú typickú sladkú jahodovú chuť.

Albion - Na balkóny je veľmi vhodná aj táto odroda, ktorú nebudete musieť na zimu schovávať. Je totiž odolná voči mrazom až do mínus 20 stupňov Celzia. Typická je pre svoje červené a veľmi sladké plody.

Selva - Zimu zvládne aj odroda selva, no vyžaduje si aspoň nejaké prekrytie. Jej plody sú lesklé, veľké až extra veľké. Typické sú pre svoj nepravidelný tvar a oranžovú až svetlo červenú farbu.

Prečítajte si aj: Odštartujte prvý jarný deň v záhrade, je najvyšší čas na výsadbu jarničiek

Mesačné jahody

Nasledujúce odrody budú taktiež stálerodiace rastliny, ktoré majú menšie plody a svojím tvarom a vôňou sa podobajú na lesné jahody. Pestovať ich môžete v kvetináčoch, samozavlažovacích nádobách a závesných kvetináčoch. Ich listy sa zbierajú do čajových zmesí a plody sú vhodné na zdobenie dezertov, pudingov a zmrzliny.

Rujana - Ide o najznámejšiu a najrozšírenejšiu nemeckú odrodu jahôd. Typická je pre svoju bohatú úrodu červených plodov s nepravidelným tvarom. Chuťou sú skôr sladkokyslé a majú intenzívnu arómu.

Alexandria - Opäť jahoda, ktorá kvitne od jari až do jesene. Jej plody sú veľmi aromatické a sladké. Plody sú o niečo väčšie ako lesné jahody a majú červenú farbu.

Yellow wonder - Veľmi netypické jahody špecifické svojou žltou farbou. Sú mimoriadne vhodné do závesných a parapetných kvetináčov. Plody sú napriek svojej farbe sladké a veľmi aromatické.

Zdroj: Shutterstock.com/aniana

Ako začať s pestovaním jahôd

Existujú dve možnosti. Tá najjednoduchšia je zaobstarať si už vyvinuté, pekne vyrastené sadenice. Tie si zakúpite a presadíte do vašich kvetináčov ideálne na jeseň či na jar. Na jarnú výsadbu sú vhodné hlavne takzvané Frigo sadenice (frigo budete mať uvedené v zátvorke vedľa názvu odrody). Tieto sadenice síce nevyzerajú pri kúpe najlepšie, ale akonáhle ich zasadíte, rýchlo sa rozrastú a dajú vám vytúženú úrodu.

Druhou možnosťou je vysiať si jahody od semienok. Tento spôsob je vhodný hlavne u mesačných jahôd. Ak ich zasadíte teraz v marci, prvé plody vás môžu potešiť už v júni.

Substrát a polievanie

Na jahody si môžete zakúpiť špeciálny substrát, ktorý by mal byť mierne kyslý. Jahody sa musia pravidelne hnojiť, taktiež pre uľahčenie výberu zvoľte hnojivo špeciálne na jahody. Nemôžete ich totiž zaliať substrátom obsahujúcim chlór.

Pre balkónové jahody sú najlepšie samozavlažovacie kvetináče. Pôda jahôd by totiž nikdy nemala byť suchá, ale ani premočená. Na zimu odstrihnite stopky a zakryte ich netkanou fóliou či senom. Nezabudnite ich zalievať aj v zime, nie však v mrazoch. Na jar im vymeňte zeminu a pokračujte v pestovaní, radí abecedazahrady.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti