ÚS sa bude zaoberať Žilinkovým i smeráckym podaním. Týka sa núdzového stavu

Ten výraz v tvári hovorí za všetko.
Ten výraz v tvári hovorí za všetko. Zdroj: TASR

Návrhy spojil do jedného konania.

Plénum ústavného súdu na neverejnom zasadnutí v stredu (24. 3.) rozhodlo, že prijíma na ďalšie konanie podania generálneho prokurátora Maroša Žilinku i opozičných poslancov týkajúce sa núdzového stavu.

Informovala o tom hovorkyňa súdu Martina Ferencová s tým, že sudcovia ich spojili do jedného konania. Ústavný súd rozhodne o predmetných návrhoch v merite veci do desiatich dní od ich doručenia.

Žilinka navrhuje preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu. Žilinka považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality.

„Teda zisteniu, či obmedzenia základných práv a slobôd, ktoré sú obmedzené zákazom vychádzania v prípade nepreukázania sa negatívnym výsledkom antigénového testu na ochorenie COVID-19, sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť ich obmedzením a či sankciami vynucovanú účasť na plošnom testovaní možno považovať za primerané obmedzenie základných práv a slobôd vo vzťahu k sledovanému cieľu," uviedol tlmočil jeho názor médiám hovorca GP Dalibor Skladan.

Účasť na bohoslužbách, či vyučovaní

Podľa názoru generálneho prokurátora zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR.

„Ide napr. o vlastnícke právo - obmedzenie práva užívať majetok v inom okrese, slobodu náboženského vyznania - obmedzenie účasti na bohoslužbách, náboženských úkonoch, obradoch a vyučovaní. Ďalej právo slobodného združovania - výkon práva združovania sa na účel športovej činnosti alebo inej záujmovej činnosti občanov, právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť - zatvorenie prevádzok reštaurácií, obchodov," vysvetlil.

Preskúmanie zákazu cestovania do zahraničia

Žilinka zastáva názor, že v núdzovom stave by mal byť primeraný rozsah obmedzení aj týchto základných práv a slobôd ustanovený v rozhodnutí vlády. Podaným návrhom sa domáha aj preskúmania ústavnosti absolútneho zákazu vycestovania do zahraničia na účely rekreácie.

Prečítajte si tiež:

„Cieľom podaného návrhu generálneho prokurátora je dosiahnutie ústavného a zákonného rámca pre obmedzovanie základných práv a slobôd v núdzovom stave a iných krízových situáciách," zdôraznil Skladan.

Smer: Predĺženie núdzového stavu je v rozpore s ústavou

Podanie opozičného Smeru sa týka predĺženia núdzového stavu o ďalších 40 dní. Expremiér Robert Fico pred novinármi v pondelok (22. 3.) namietal nedostatočné odôvodnenie rozhodnutia kabinetu.

Strana hovorí, že uznesenie vlády zo 17. marca, ktorým o predĺžení núdzového stavu rozhodla, je v rozpore s Ústavou SR aj s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, ktorý hovorí o podmienkach vyhlasovania a predlžovania núdzového stavu.

„Sme presvedčení, že predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní bolo aktom svojvôle vlády SR, že toto rozhodnutie nespĺňa prísne kritéria ústavnosti, ako ich predpokladá ústavný zákon o bezpečnosti štátu. Rovnako sme presvedčení, že neexistujú ani žiadne parametre na odôvodnenie toho, v akom rozsahu boli obmedzené základné ľudské práva a slobody," vyhlásil Fico.


KOŠICE/zg, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti