Počuli ste už o sexsomnii? Ide o jednu z najbizarnejších ochorení, ktorá však prináša potešenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Photographee.eu

Ak ju nebudete riešiť, ohrozíte tak svoj vzťah aj spánkové návyky.

V noci si užívate sex a ráno si nič nepamätáte? Nie, nie sú to erotické sny, skôr sa to dá prirovnať k námesačnosti. Znamená to, že váš mozog je vtedy medzi bdelým režimom a spánkom, teda sa správate bdelo, aj keď spíte. V prípade sexsomnie sú to akty od masturbácie až po pohlavný styk, uvádza portál novinky.cz.

Ako sa to prejavuje

Partner sa v spánku dotýka vašich intímnych partií, hlboko vzdychá či dokonca masturbuje so zavretými viečkami? Možno ste práve prišli na jeho diagnózu. Ide o vzácnu spánkovú poruchu, ktorá spočíva v abnormálnom chovaní či v sexuálnych pohyboch. Nastať môže pri zaspávaní, v spánku, ale aj pri prebúdzaní.

Prečítajte si aj: Často sa sami uspokojujete? Dávajte si pozor, namiesto rozkoše to môže priniesť aj problémy

„Ľudia so sexsomniou si nie sú vedomí svojho správania. Ak sa aj počas aktu zobudia, sú zmätení a nemôžu si spomenúť, čo sa stalo. Akonáhle im partner opíše, čo sa stalo, cítia sa zahanbene až vinne," tvrdí sociologička a sexuologička Sarah Melanconová.

Sexsomnii sa venovali v roku 2017 aj v časopise Sleep. Publikovali tam štúdiu, ktorá priblížila, čo všetko môžete očakávať od sexsomnického správania, a teda masturbáciu, vydávanie sexuálnych zvukov, spontánny orgazmus, dotýkanie partnera či pohlavný styk s partnerom.

Aký je spúšťač?

Dôležité je uvedomiť si, že sexsomnia nie je "mokrý sen". Pri nej sa vám totiž nesníva erotický sen, ale ide už samotný čin, ako pri námesačnosti. Taktiež nejde o psychický problém, ale o neurologickú poruchu.

Zdroj: shutterstoc.com/Dmitri Ma

„Hlboko vo vnútri mozgu nájdete centrálne generátory vzorov, ktoré vytvárajú rytmické vzorce motorického správania a ovládajú všetko primitívne ako je jedlo, reakcia na boj alebo sex. Aj keď mozog medzi týmito vzormi dokáže hladko prepínať, občas sa vyskytne chyba," vysvetľuje sexuálny pedagóg Dainis Graveris.

Spúšťačom tohto ochorenia je aj extrémny stres, nedostatok spánku či vyčerpanie. „Stresujúce udalosti, mierny až vysoký príjem alkoholu či konzumácia marihuany. To všetko sú spúšťače sexsomnie, na ktoré by ste si mali dať pozor," tvrdí sexuologička Melansonová.

Prečítajte si aj: Poloha zozadu: Jej obmeny, benefity aj rady na lepšie prevedenie

Čo ak ňou trpíte?

V prvom rade sa nemáte za čo hanbiť a skúste prísť na váš spúšťač. Pokúste sa zmeniť životný štýl, spite osem hodín denne. Vyvarujte sa stresu, cvičte jogu alebo meditujte.

„Obráťte sa na svojho lekára, pomôže vám pochopiť túto chorobu a jej vznik u vás," radí Graveris. Taktiež budete musieť o tom informovať svojho partnera. „ Zdravá komunikácia je kľúčová k zvládnutiu tohto stavu. V opačnom prípade hrozí, že poruší vaše spánkové návyky a aj váš vzťah. Hovorte o tom a pomenujte problémy skutočným menom," dodáva pedagóg.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti