Spolu so šéfom SIS si mali rozdeliť úplatok a kryť milionára. Boris Beňa vypovedal na NAKA

Moderné vybavenie firiem, ktoré by nemal podceniť žiaden podnikateľ
Zdroj: TASR

Zastaviť mali odpočúvanie a rozpracovanie Zoroslava Kollára.

Námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa vypovedal päť hodín na NAKA. Mal ponúknuť svedectvo v prípade, v ktorom sú obvinení exšéf SIS Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár.

Beňov obhajca konštatoval, že jeho mandat pozná konkurzného právnika Kollára iba z médií, ale s Makóom sú známi od roku 2016.

Pčolinský aj Beňa mali za úplatok vo výške 40-tisíc eur zastaviť odpočúvanie a rozpracovanie milionára Zoroslava Kollára. Peniaze si mali rovným dielom rozdeliť. Boris Beňa je obvinený už od vlaňajšej akcie Judáš a začal spolupracovať s políciou. V prípade vypovedá nielen Beňa, ale aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.

Ako sa mal dosťať úplatok k šéfovi tajných

Makó policajtom opísal, ako po spomínanej dohode prevzal od Zoroslava Kollára v jeho kaštieli v Tonkovciach obálku s peniazmi a o dva dni ju posunul Beňovi. 

„V ten istý deň vo svojej kancelárii v obálke zistil na polovicu rozdelené bankovky zviazané gumičkami v celkovej výške 40-tisíc eur s čím sa dostavil do kancelárie riaditeľa Slovenskej informačnej služby,“ píše sa v uznesení. Keď Pčolinský zistil koľko je v obálke peňazí, povedal svojmu námestníkovi, aby si polovicu nechal.

Asi o dva týždne Pčolinský a Beňa prišli na to, že ich podriadení zistili ďalší telefonický kontakt, ktorý by mohol používať Kollár. Šéf SIS vydal pokyn, aby informačno-technický prostriedok nebol používaný. Podľa polície tak urobil práve preto, že prijal úplatok od Kollára.

Beňa aj Makó vypovedajú o obálke a jej obsahu zhodne, čo podľa sudcu zvyšuje dôveryhodnosť ich výpovede. Sudca aj preto poslal exšéfa SIS do väzby.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vladimír pčolinský

Dôležité udalosti