Je ideálny čas na výsev byliniek. Ako na to a ktoré si máte vybrať?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/stockcreations

Dôležité je vytvoriť ideálne podmienky.

Čerstvé bylinky sú pri varení na nezaplatenie. V zime sú síce vhodnou náhradou aj sušené verzie, ale na jar a v lete by mali byť vašou jasnou voľbou čerstvé. Pestovať ich môžete v interiéri aj v exteriéri, na parapete či na balkóne. Dôležité je, že vo februári a v marci je ideálny čas na ich výsev či presadenie.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete si pestovať jahody na balkóne? Poradíme vám, ktoré odrody sú na to vhodné

Nenáročné bylinky

Na sadenie si vyberte niektoré z nasledujúcich nenáročných a veľmi obľúbených byliniek. Patria medzi ne bazalka pravá, šalvia lekárska, tymian obecný, petržlenové listy, pažítka, majoránka, koriander, kôpor, medovka a rozmarín.

Ide o bylinky, ktoré sú v kuchyni najviac využívané, pretože výrazne zlepšia chuť jedla. Mnohé z nich sú vhodné aj na čaj, čím zvýrazníte ich liečivé účinky.

Zdroj: shutterstoc.com/Robert Przybysz

Semeno, substrát a zemina

Semená na sadenie nie sú drahé, pokiaľ si nevyberiete špeciálne druhy, akými sú farebné bazalky s vôňami (fialová či červená, s citrónovou, anýzovou alebo škoricovou vôňou). Kúpiť ich môžete v záhradkárstve, ale aj v supermarkete a v drogérií. Pozor na semená po záruke, dobre klíčia iba čerstvé.

Na pestovanie byliniek zvoľte zeminu určenú pre bylinky, obsahuje všetky potrené živiny. Substrát si kúpte určený pre výsev a množenie.

Zdroj: shutterstoc.com/vaivirga

Klíčenie semien, rozsadenie a presadenie

Aby ste vytvorili semenám ideálne podmienky, zasaďte ich do nádob a umiestnite na parapetu. Ideálne ak zvolíte sadbovač a zasadíte ich do rašelinových tabliet, či rašelinových kvetináčov. Najviac im vyhovuje svetlé, vzdušné a vlhké prostredie, preto nádoby zakryte plastovým vekom či fóliou. AK máte malý izbový skleník, bude to ideálne.

Klíčiť semená nechajte vo vnútri, urýchlite tak celkový proces. Medovka vám začne klíčiť po siedmych dňoch, petržlenová vňať asi po deviatich. Vonku by to trvalo niekoľko týždňov. Silné sadenice vhodné na presadenie do kvetináča budete mať približne v máji.

Prečítajte si aj: Chcete mať úrodnú záhradu? Prilákajte do nej užitočný hmyz

Rozsadiť by ste mali bylinky akonáhle sa porast zhustí. Predtým, ako ich dáte z miestnosti do exteriéri, nejaké obdobie vetrajte, vytvárajte prievan, prenášajte ich von a dnu, naučte ich otužovať, aby si zvykli na vonkajšie podmienky. Približne v máji rašelinový kvetináč či tabletu zasadíte priamo na vybrané miesto do kvetináča, pritlačíte, zalejete a hotovo. Bylinky ani nebudú vedieť, že ste ich presadili, uvádza abecedazahrady.cz.

Presádzanie zakúpených byliniek

V prípade, že ste si zakúpili už vyrastené bylinky a chystáte sa ich presadiť, postupujte podobne. Vyberte si vhodne veľký kvetináč či záhon, nasypte tam zeminu určenú na bylinky a presaďte ich. Nezabudnite na pravidelné polievanie, slnečné umiestnenie a hnojenie. V dnešnej dobe si môžete zakúpiť aj hnojivo špeciálne určené pre bylinky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti