Posun času sa blíži: Pripravte sa naň už dnes a zmiernite jeho vplyv na váš organizmus

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Lisa S.

Zabránite tak psychickým problém, únave a vyvodeniu z rovnováhy.

Zo soboty na nedeľu nás čaká posun času, zo zimného na letný. Mnohí ľudia sa tešia na dlhšie svetlo, produktívnejší deň a vnímajú to veľmi pozitívne. Nie však každý. Posunutie hodinových ručičiek o hodinu dopredu môže mať aj negatívny dopad. V Teleráne ho priblížil odborník na spánkovú medicínu, pneumoftizeológ a internista Imrich Múčka.

Vplyv posunu času na organizmus

Už jedna hodina dokáže človeka vyviesť z rovnováhy. Dokazuje to aj prieskum, podľa ktorého až 20 percent ľudí vníma negatívne prechod zimného času na letný. Je to dané tým, že sa čas posunie o hodinu dopredu, ľuďom sa tak naruší ich dĺžka spánku, rytmus, na ktorý sú zvyknutí.

„Znamená to, že vstaneme o hodinu skôr. Táto ranná hodina je pritom veľmi dôležitá. Spánok je vtedy najkvalitnejší a mozog sa nachádza vo fáze, kedy si ukladá pozitívne a pamäťové vnemy. Taktiež je spánok vtedy zodpovedný za kreativitu osoby. A tak už len táto jedna hodina človeku jednoducho chýba,“ vysvetľuje odborník.

Je to aj vedecky podložené. Skrátením spánku sa zvýšil počet infarktov, cievnych mozgových príhod, dopravných nehôd aj množstvo športových úrazov.

Prečítajte si aj: Máte vypäté nervy? Tu je zopár rád, ako sa upokojiť

Ako sa pripraviť

Medzi pohlaviami nie je diferencia vo vnímaní tejto zmeny, rozdiel je vo veku. Ako vieme, starší ľudia sú citlivejší a okrem celkového rozhodenia to veľmi zle znáša aj ich psychika. Celkovo spánok ovplyvňuje do značnej miery organizmus a zdravý spánok sa v podstate rovná zdravému telu.

Odborník preto radí pripraviť sa na to. „Mali by ste si ísť v piatok aj v sobotu skôr ľahnúť. Aspoň o polhodinu až hodinu. Touto formou si spánok naddĺžite a v podstate ten stav, dĺžku spánku vyrovnáte,“ radí Múčka. Vyhnete sa tak dopadu posunu času v pracovnom týždni.

Veľmi dôležité sú aj ideálne podmienky. Okrem spánkovej hygieny musí byť na odpočinok pripravená aj miestnosť. Tá by mala byť zatemnená a s teplotou 18,3 stupňa Celzia. Taktiež by ste pred spaním nemali tri až štyri hodiny cvičiť, jesť, piť kávu a vyvarovať by ste sa mali aj hľadeniu na obrazovky mobilných telefónov a tabletov. Práve modré svetlo, ktoré vyžarujú, vám bráni v spánku. Viac sa dočítate tu.

Prečítaje si aj: Prechod zimy do jari je náročný. Aké nepríjemné dopady má zmena počasia na organizmus?

Vplyv koronavírusu na spánok

Pandémia koronavírusu ovplyvňuje mnohé, dokonca aj spánok, a to v dvoch smeroch. „Infikovaní pacienti majú nekvalitný a prerušovaný spánok, trápi ich totiž kašeľ a bolesť hlavy. V druhom prípade čelia ľudia post-covidovému syndrómu. Práve ten sa vo forme nespavosti a nekvalitného spánku prejavuje u 64 percent ľudí. Koronavírus pritom prekonali v ľahkej či stredne ťažkej forme,“ hovorí odborník.

Nespavosť môžu mať za následok aj duševné a psychické problémy ako úzkosť a depresia, ktoré bránia tomu, aby sa vedel človek večer uvoľniť a zaspať.

Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.