OĽANO, Sme rodina a Za ľudí by sa mali dohodnúť na trojkoalícii, tvrdí I. Matovič. Post premiéra opustí

Igor Matovič a Richard Sulík
Igor Matovič a Richard Sulík Zdroj: TASR/Pavol Neubauer

Podľa premiéra doposiaľ viazli koaličné rokovania pre detinskú požiadavku Sulíka.

Pred OĽANO, Sme rodina a Za ľudí stojí úloha dohodnúť sa na trojkoalícii. Na sociálnej sieti to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO). Argumentuje neochotou strany SaS splniť podmienky na vyriešenie situácie. Rokovania podľa jeho slov viaznu "na detinskej novej dodatočnej požiadavke" Sulíka, že ak z vlády neodíde Matovič, vrátiť sa chce aj on.

„Jasné, bude to náročnejšie v parlamente, ale osobne verím, že taká koalícia môže urobiť kopu dobrej práce. Môj záväzok odísť z postu predsedu vlády, samozrejme, platí. Treba k tomu už len malý krôčik - spísať dohodu, že naše požiadavky budú rekonštruovanou koalíciou naplnené," uviedol v súvislosti s trojkoalíciou.

Dodal, že OĽANO zvolalo na sobotu večer posledné stretnutie štyroch koaličných strán. „Obávam sa, že Richard Sulík bude stále na svojej stoličke trvať," podotkol s tým, že aj v piatok (26. 3.) sa Sulík na stretnutí ukázal až "na doprosovanie sa" šéfa Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina). Po pár minútach mal odísť, pričom vyjadril požiadavku ostať vo vláde, ak v nej bude Matovič.

Premiér tvrdí, že na rokovaniach sa tri koaličné strany snažia dohodnúť, no šéf jednej strany "povýšil svoj vlastný osobný záujem nad záujem svojej strany, nad záujem Slovenska a na základe dodatočne vymyslenej požiadavky, ktorá mu má zabezpečiť stoličku na vláde, vytiahol svoju stranu z koalície a vlády".

Reakcia SaS na premiérov status

„Od začiatku je jedinou požiadavkou strany Sloboda a Solidarita odchod Igora Matoviča z funkcie predsedu vlády. V slušných spoločnostiach to automaticky znamená odchod z vlády, no pre Igora Matoviča to je dôvod na chytráčenie a vymýšľanie nových funkcií. Tento papalášizmus dôrazne odmietame," tvrdí strana vo svojom vyhlásení.

„Nie je teda pravda, že dôvodom nedohody sú stále nové a nové požiadavky SaS, SaS má požiadavku len jednu jedinú - odchod Igora Matoviča z vlády. Rovnako nie je pravda, že by dohoda viazla na mojom „egu", keďže som už z vlády odišiel a dal sľub, že sa do nej nevrátim, ak vládu opustí Igor Matovič. Ako je známe, svoje slovo vždy dodržím," uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Strana považuje kroky Igora Matoviča za pomstu a nie kompromis. Podľa nich je jeho presun zo stoličky premiéra na stoličku vicepremiéra chybný.

Zemanová si myslí, že Matovič neplánuje odísť

Môj osobný názor je, že premiér Igor Matovič (OĽANO) vôbec neplánuje podať demisiu. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová to uviedla pred koaličným rokovaním na Úrade vlády SR, na ktorom sa zúčastňuje len ako pozorovateľka.

"Idem ako pozorovateľ, ako predsedníčka poslaneckého klubu, lebo v utorok (30. 3.) pokračuje rokovanie Národnej rady SR. Potrebujeme byť ako klub pripravení na všetky alternatívy," zdôraznila. Zopakovala, že SaS bude rokovať až s človekom, ktorého poverí prezidentka zostaviť novú vládu.

SaS kroky so stranou Za ľudí podľa jej slov nekoordinuje, ale sa len rozprávajú. Podotkla, že v piatok (26. 3.) sa stretol celý poslanecký klub SaS s polovicou poslaneckého klubu Za ľudí.

Matovičov sobotný status, že pred OĽANO, Sme rodina a Za ľudí stojí úloha dohodnúť sa na trojkoalícii, je podľa nej príklad toho, "že Igor Matovič chce riadiť krajinu cez Facebook a vôbec sa nezmenil".

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koaličná kríza

Dôležité udalosti