Domáce

Okrem zeleniny chcú Rusi zakázať aj džús

Marhuľový džús - ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com

Zákaz dovozu ovocia a mäsa platí od zajtra.

Rusko uvažuje nad vydaním zákazu dovozu mäsa a ovocia z USA a Grécka. Boli by to ďalšie krajiny, ktorých potraviny Rusko zakázalo dovážať v reakcii na najnovšie sankcie Európskej únie a Spojených štátov za jeho postoj v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Ruská veterinárna a fytosanitárna služba uviedla, že zvažuje uvaliť zákaz na dovoz hydinového mäsa z USA a ovocia z Grécka, pričom k zákazu by mohlo dôjsť na budúci týždeň.

EÚ a USA sprísnili sankcie voči Rusku najmä potom, ako 17. júla na východe Ukrajiny havarovalo civilné lietadlo malajzijských aerolínií. Lietadlo, ktoré letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zostrelili podľa západných krajín proruskí separatisti. Tých podľa EÚ a USA Rusko podporuje. Moskva však tvrdí, že za zostrelením stroja s takmer 300 ľuďmi na palube, je ukrajinská armáda. Na sprísnenie sankcií, ktoré sa dotknú finančného, zbrojného a energetického sektora, reagovala Moskva odvetnými opatreniami, najmä čo sa týka dovozu agroproduktov.

Dnes podľa agentúry Reuters túto sériu Rusko rozšírilo na dovoz ovocných štiav z Ukrajiny. Agentúra pripomína, že Rusko v stredu (30.7.) zakázalo dovoz ovocia a zeleniny z Poľska. Moskva zároveň naznačila, že zvažuje obmedzenia na dovoz buď všetkého, alebo určitého ovocia z Európskej únie.

Agentúra Reuters zverejnila zoznam potravín, ktoré Rusko tento rok zakázalo dovážať, a krajín, ktorých sa to týka:

- Austrália: zákaz dovozu hovädzieho mäsa koncom marca

- Lotyšsko: zákaz dovozu bravčového mäsa v máji

- Litva: zastavenie dovozu bravčového mäsa koncom januára

- Moldavsko: zákaz dovozu ovocia od 21. júla a obmedzenie dovozu mäsa začiatkom júla

- Poľsko: zákaz dovozu väčšiny ovocia a zeleniny s platnosťou od 1. augusta 2014

- Ukrajina: zákaz dovozu mliečnych produktov od 28. júla, konzervovaných rýb, ovocia a zeleniny od 29. júla a najnovšie aj džúsov.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.