Zbúranie ikonického ihriska pri Bratislave vyvolalo na internete vášne. NDS sa bráni

Dizajnérske preliezačky pri Triblavine.
Dizajnérske preliezačky pri Triblavine. Zdroj: Slovenské centrum dizajnu.

K dispozícii má súhlas autor s odstránením stavby.

Nie len stavajú, ale aj ničia. Národná diaľničná spoločnosť zlikvidovala ikonické detské preliezačky pri Bratislave. Spoločnosť tvrdí, že od autorov mali povolenie a všetko prebehlo legálne. Umelci a dizajnéri sú ale z prístupu NDS pobúrení.

V reportáži vám ukážene, ako vyzeralo dizajnérske dielo Alexandera Bilkoviča a architektov Viktórie Cvengrošovej a Virgila Droppu za svojej najväčšej slávy, keď o ňom písali zahraničné publikácie. Pre výstavbu bratislavského obchvatu ich museli premiestniť a skončili medzi haldami zeminy. Z unikátnych dizajnérskych preliezok nezostalo nič, ich hrobom sa stal obchvat Triblavina.

„Toto boli najväčšie najznámejšie realizácie. To sú naše detstvá a to nie len Bratislavčanov, všetkých ľudí, ktorí chodili po diaľnici. Všetci to poznali. Toto je kultová vec alebo teda bola. Je to obrovská strata nenapraviteľné," hovorí riaditeľ Slovenského centra dizajnu Maroš Schmidt, ktorý sa s kolegami snažil dielo zachrániť a preložiť. Konanie diaľničnej spoločnosti prirovnal k ničeniu sôch Talibanom.

Národná diaľničná spoločnosť takéto tvrdenia ostro odmieta. Na všetko vraj mali povolenie.

„Rovnako sa ostro ohradzujeme voči tvrdeniam Slovenského centra dizajnu, že klameme. K realizácii nám boli udelené súhlasy autorov diela a stavebné povolenie vydané Ministerstvom dopravy. Sme šokovaní, že reprezentant kultúry, Slovenské centrum dizajnu, zvolil nekultúrny prejav a osočovanie, namiesto preverenia faktov," uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

NDS nám zároveň poslala aj kópie dokumentov, kde autori súhlasia s odstránením stavby. My sme sa dnes rozprávali s príbuznými umelcov, ktorí nám sprostredkovali ich odpoveď. Na kameru sa už vyjadrovať nechceli, sú to dôchodcovia. Aj keď si spomínajú, že niečo diaľničnej spoločnosti podpisovali, vraj súhlas na absolútnu deštrukciu diela nedali.

Hoci si je šéf dizajnu vedomý toho, že demolácia pravdepodobne mala všetky povolenia, chce, aby kompetentní vyvodili z konania diaľničnej spoločnosti dôsledky.

Pozrite si reportáž Dávida Vida:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Triblavina

Dôležité udalosti