Plán obnovy je pre Slovensko kľúčový. Dokáže ho naštrbená koalícia dotiahnuť do konca?

Peter Pellegrini.
Zdroj: TASR

Aby svoj cieľ splnili, musí fungovať vláda úplne inak ako fungovala tento rok.

Bude Hegerova vláda vďaka miliardovému Plánu obnovy najreformnejším kabinetom? Ako obnoví vláda Slovensko po covide? Aké reformy urobíme za miliardy z Bruselu a kto bude nový minister zdravotníctva? O tom všetkom diskutovali v relácií Vizionári dezignovaný premiér Eduard Heger, renomovaní ekonómovia Ivan Mikloš, Vladimír Bakeš a Peter Štadler. Diskusiu Vizionári moderovala Zlatica Švajdová Puškárová.

Nový premiér, minister financií aj zdravotníctva

Hneď v úvode relácie sa diskutujúci venovali udalostiam posledných hodín a dní. Koaličná kríza je údajne zažehnaná a súčasný premiér Igor Matovič sa pozične vymení s ministrom financií Eduardom Hegerom.

Podľa Hegera išlo o náročné rokovania, ktoré viedli k jeho rýchlemu rozhodovaniu, kedy neváhal a pozíciu premiéra rýchlo prijal. „Verím, že Slovensko bude mať teraz stabilnú a dôverujúcu vládu. Iba tak bude môcť naplniť svoj potenciál a byť úspešnou krajinou," povedal budúci premiér. Vybratého majú už aj ministra zdravotníctva, avšak jeho meno chcel najskôr Heger prediskutovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Podľa mnohých je výsledkom koaličnej krízy iba mierny posun, podobne to vníma aj bývalý minister financií Ivan Mikloš. „Som rád, že je už po kríze. Verím, že Heger to zvládne a držím mu palce. Na druhej strane vidím, že sa toho až tak veľa nemení. Igor Matovič bude stále veľmi vplyvný, jeden z najsilnejších. Predseda strany OĽaNO, minister financií aj podpredseda vlády. V podstate bude mať na starosti Plán obnovy, čo prináša veľkú zodpovednosť. Práve preto som voči tomu skeptický a nemyslím si, že sú problémy zažehnané," povedal.

Prečítajte si aj: Daniari oznámili zmeny skôr, ako ich schválil parlament. Heger priznáva, že môže nastať problém

Silné postavenie ministra financií vyzdvihol aj Vladimír Bakeš. „On je akoby šedou eminenciou vlády, má pod sebou štátnu pokladnicu, a tak aj reformy. Najlepšou alternatívou je, že Heger ako bývalý minister financií bude vlastne premiérom. Dôležité je, že si veci v koalícií ujasnili a vydiskutovali. Všetkým odľahlo, že kríza, ktorá trvala dlhšie akoby mala, je už zažehnaná," vysvetlil. „Ja Hegerovi držím palce, myslím si, že je všetko o správnom líderstve," doplnil ekonóm Peter Štadler.

Plán obnovy

Slovenský plán obnovy je po pandémii koronavírusu asi najčastejšou témou diskusie. Ide o dokument, lepšie povedané skôr knihu, ktorá predstavuje rozsiahlu reformnú agendu sprevádzanú investíciami. Slovensko ho má odovzdať Európskej komisii do konca apríla.

„Mám z tohto dokumentu veľmi dobrý pocit. Dokázali sme jasne pomenovať problémy a precízne vytýčiť cesty, ako ich riešiť. Vybrali sme priority, navrhli sme reformy a investície," skonštatoval v minulosti Heger. S týmito tvrdeniami sa stotožňuje aj naďalej, napriek tomu, že k nemu dostali vyše 2400 pripomienok od rezortov aj verejnosti.

„Plán obnovy je moja srdcová záležitosť. Má však aj Matovičov vzhľad keďže bol premiérom a veľa som s ním o ňom diskutoval," objasnil. Aj preto si myslí, že sa ho súčasný premiér dobre ujme. Naplnenie jeho cieľov si však bude vyžadovať aj silnú politickú podporu, dobré organizačné schopnosti a veľa trpezlivosti. Budúci premiér si chce na pomoc neskôr privolať aj odborníkov a hľadať dobrých spojencov na jeho aplikovanie.

Prečítajte si aj: Sociálna poisťovňa začne novú tehotenskú dávku vyplácať už od apríla

Veľké peniaze za veľké reformy

Aj tak by sa dal vysvetliť v skratke jeho účel, ktorého cieľom je aj zvýšenie životnej a ekonomickej úrovne na Slovensku. „Ekonomická úroveň je aktuálne na 74 percentách. Cieľom Plánu obnovy je dosiahnuť za 9 rokov úroveň až 92 percent. Ide o vysoké číslo a dostať sa k nemu je veľmi náročné. Je to totiž pohyblivý a nie stojatý cieľ. Rovnako budú chcieť napredovať aj iné štáty a posúvať sa, rásť. Aby svoj cieľ splnili, musí fungovať vláda úplne inak ako fungovala tento rok," tvrdí Mikulec.

Vďaka reformám má byť Slovensko zelenšie, spôsobilejšie, vzdelanejšie, digitálnejšie a mnoho iného. „Plán obnovy sa riadi aj rámcami danými Európskou úniou. Tá určuje aj koľko percent z danej sumy pôjde do zelenej ekonomiky, do vzdelávania, efektivity, vedy, výskumu, vzdelávania a pod. Je nutné si však uvedomiť, že ten balík peňazí nie je jediný finančný zdroj, ktorý slúži na zlepšenie zaostávajúcich sektorov. Ešte stále máme vlastné financie a eurofondy. Práve preto bude úspechom každý posun, aj ten jednopercentný," vysvetľuje Bakeš.

Školstvo

Ešte skôr ako bol plán odprezentovaný sa veľa diskutuje práve o školstve. Podľa mnohých nemôže školstvo napredovať bez zvýšenia platov učiteľov. „Chceme zlepšiť ohodnotenie učiteľov, dosiahnuť lepšiu kvalitu školstva, adaptovať vzdelávanie učiteľov, zlepšiť prostredie v školách, zdigitalizovať školstvo a vytvoriť aj nové knihy. Ešte predtým však musíme zistiť a odmerať súčasnú kvalitu škôl. Naším cieľom je, aby sa žiak posúval na každej inštitúcií," vysvetlil Heger.

Inak sa na to pozerá ekonóm. „Na učiteľov je nutné vytvoriť tlak. Ak sa budú chcieť zlepšovať a napredovať, potom by mali dostať aj lepší plat," argumentuje Štadler. „Platy sú nedôstojné, s tým sphlasí každý. Ale nie je riešením naliatie peňazí do nefunkčného systému. Aj do zdravotníctva sa v rokoch 2006 až 2009 nalialo obrovské množstvo peňazí, ale zároveň sa enormne zvýšila aj nespokojnosť s ním," dodáva Mikloš. Reformy musia byť preto efektívne a dôsledné.

Prečítajte si aj: Dvojaká kvalita potravín? Niektoré potraviny sú u nás kvalitnejšie ako na západe

Ciele presahujú jedno volebné obdobie

Ciele tohto plánu presahujú jedno volebné obdobie. Vláda sa musí na ňom zhodnúť a poslanci si aj do budúcnosti uvedomiť, že je prioritou a vedieť si tento program posunúť. Má však vôbec podporu celej koalície? „Áno, podporu od koalície máme. Napriek mnohým pripomienkam je vystavaný z politických podkladov. Dôležité je pohnúť sa ďalej a my sme garnitúra s veľmi silným mandátom. Koalícia je proreformová, opozícia ako je známe sa reformám desať rokov vyhýbala. Koalícia preto musí vydržať, zjednotiť sa, aby reformy, ktoré sú hybným motorom aj aplikovala," priblížil situáciu súčasný minister.

„Jedna vec je plán mať, druhá aj disponovať schopnými ľuďmi, ktorí ho budú vedieť implementovať, vedieť zaviesť do prace. Procesy sa musia dobre nastaviť," pripomenul Štadler. „Áno, kľúčový je politický manažment. Dokument je napísaný dobre, dokonca uvádza veľmi presne aj riziká a míľniky v cieľoch. Je ich približne 200, z nich je 150 definovaných ako nedostatočná zhoda aktérov, politická forma, problém s obstarávaním a pod. Musí sa preto zmeniť spôsob fungovanie systému, je nutný dobrý a efektívny manažment, akcieschopnosť, jednotnosť vlády," doplnil Mikloš.

Schopnosť koalícia po koaličnej kríze

Predmetom diskusie bola aj aktuálna sila koalície. Ako bude schopná viesť reformy, keď ju rozdelili opatrenia pre boj s koronavírusom? Trúfajú si vôbec na to? „Trúfame, pretože samotný Plán obnovy je trúfalý. Je to vlak, kto je potrebné rozbehnúť. Najprv si ho odkomunikujeme vo vláde a následne ho odprezentujeme aj verejnosti. Našim cieľom je zlepšiť život na Slovensku. V tom sme jednotní, dôležité je, aby sme takí zostali a nesúperili," povedal budúci premiér. „Premiér bude v tomto kľúčový, ale pôjde akoby o prácu orchestra. Pôjde o sofistikovaný spôsob implementácie, každý bude zodpovedný za svoju koľaj," dodal.

Všetci odborníci zaželali budúcemu premiérovi veľa úspechov. Aby sa mu podarilo presadiť myšlienky z papiera do činov a nech dokáže spojiť techniku, odbornosť, líderstvo s manažérske schopnosti. Veria, že bude mať dostatočnú vôľu a jednotnú vládu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.