Chudnite rozumne. Prezradíme vám, čo je dôležitejšie ako jedlo a pohyb?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Krakenimages.com

Najväčší problém je nepochopenie samotného chudnutia.

Chudnutie je veľmi náročný proces, väčšinou si ho každý spája s jedlom a pohybom. Práve to je aj večný strašiak pre väčšinu ľudí. Predsa len, čo ak milujete jedlo a neznášate pohyb? Podľa niektorých ľudí, ide o výhovorky alebo sa jednoducho musíte premôcť a pustiť sa do toho. Niečo na tom asi aj bude, ale nie vždy to stačí.

Podľa odborníkov je totiž potrebné zamerať sa na viacero dôležitých faktorov, a to spánok, prácu s vlastnými emóciami, pohyb, odpočinok a dobré a kvalitné stravovanie. Teda nie všetko je iba o strave a pohybe, ale aj nich.

Prečítajte si aj: Nebojte sa sacharidov. Pozornosť si zaslúžia tieto zdravé pochúťky

Avšak najväčší problém je nepochopenie. Väčšina ľudí sa iba ženie za cieľmi typu: Chcem schudnúť päť kilogramov za mesiac, musím mať dobrú formu do leta, do konca týždňa sa musím zmestiť do týchto šiat a pod. „Takže si stanovia cieľ, ktorý chcú dosiahnuť a po jeho dosiahnutí sa vrátia do pôvodného režimu,“ tvrdí výživový špecialista Peter Havlíček. Cieľom však nemá byť tých päť kilogramov, ale ten proces, cesta. Túžba starať sa o seba a mať zdravý vzťah sám k sebe, uvádza portál blesk.cz.

Základné piliere chudnutia

Chudnutie teda závisí od viacerých aspektov. Aby ste to správne pochopili, predstavte si pyramídu. Na jej vrchole je kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Ako sme vám už viackrát písali, práve ten býva veľmi často podceňovaný.

Následne emócie. Práve tie do veľkej mieri ovplyvňujú naše chute a stravovanie. Keď ste nervózni a smutní jete viac kalorické jedlá a inklinujete aj k sladkostiam a čokoládam. Naopak, v šťastné dni vám možno stačí iba šalát, ovocie a orechy. Nesnažte sa však svoje emócie potlačiť, ale skôr s nimi efektívne pracovať. Ako? Napríklad pohybom.

Zdroj: kuban_girl/shutterstock.com

Presne pohyb vás vie naladiť „na správnu nôtu“. Budete milo prekvapení ako ďaleko odbehnete po hádke s partnerom, akú silu budete mať pri boxe po stresujúcom dni či ako si užijete plávanie v krásny slnečný deň. Bez fyzickej záťaže kilá nezmiznú, ani zázračnými čajmi, tabletkami či kokteilmi.

To nám už krásne prechádza do pilieru s názvom strava. Nie, nemôžete celý život dietovať, ale môže sa zdravé stravovanie stať vaším koníčkom a životným štýlom. Obyčajnú múku nahraďte špaldovou, kalorický kečup iba kvalitnou rajčinovou omáčkou, ryžu a zemiaky si doprajte raz do týždňa, inak zvoľte bulgur, pohánku, quinou či pečenú zeleninu. Hľadajte alternatívy aj na klasické obľúbené jedlá. Veď aj segedínsky guláš môže byť s kuracím mäsom a rastlinou smotanou.

A na záver psychika. Musíte byť v pohode, mať pokojnú myseľ, možno meditovať, odpočívať, čítať knihy, počúvať hudbu, chodiť na prechádzky. Vaše telo je váš chrám, ale vaša duša ho vypĺňa a tvorí tú harmóniu, ale aj nepokoj a pod. Nezabúdajte na to.

Prečítajte si aj: Máte vypäté nervy? Tu je zopár rád, ako sa upokojiť

Rozdiel medzi viscerálnym a podkožným tukom

Podkožný tuk je skôr estetickým problémom a jeho význam spočíva v tepelnej a mechanickej ochrane tela. „V prípade, že sa jedná o viscerálny tuk, tak je jeho schudnutie o niečo jednoduchšie,“ vysvetľuje špecialista. Práve ten môžete spáliť pri správnom režime, dostatočnom pohybe, spánku a práci so psychikou. Tento tuk je totiž metabolicky viac aktívny ako ten podkožný.

V prípade podkožného tuku je to o niečo horšie, keďže funguje ako určitá zásobáreň. „Pokiaľ chcete dobre vyzerať, je nutné nastaviť si správne zvolenú pohybovú aktivitu,“ tvrdí Havlíček. Či už si zvolíte vytrvalostné, silovo-kondičné či iba silové cvičenia, záleží len od vás a od toho, aké športy sú vám blízke a k akému typu pohybu máte vzťah.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti