Domáce

Unikátne fotografie: Blesky udierali do dominanty Bratislavy

Blesk nad Kamzíkom.
Blesk nad Kamzíkom. Zdroj: [email protected]/Branislav Bielik

Skúšali ste už niekedy vyfotiť blesk, no nepodarilo sa vám to? Prečítajte si zopár rád, ako urobíte podobné fotografie ako náš čitateľ Branislav.

Strednú Európu, vrátane Slovenska, v týchto dňoch bičujú viaceré prehánky a búrky. A kým blesky môžu byť životu nebezpečné, z pohodlia a tepla domova často ponúkajú pekné a romantické nebeské divadlo. Povedzme si na rovinu, nejeden z nás pri riadnych hromoch a bleskoch prestane večer sledovať telku a radšej sa presunie k oknu.

Urobil tak aj náš čitateľ Branislav Bielik. O to, čo videl, sa chcel podeliť aj s ostatnými. A tak vytiahol fotoaparát a spravil tieto nádherné snímky. Vidieť na nich, ako blesk trafil jednu z dominánt Bratislavy - televíznu vežu na Kamzíku.

„Všetky štyri blesky na priložených fotkách trafili televíznu vežu na Kamzíku," napísal na adresu [email protected] čitateľ Braňo.

Zdroj: [email protected]/Branislav Bielik

Zdroj: [email protected]/Branislav Bielik

Zdroj: [email protected]/Branislav Bielik
 

Zdroj: [email protected]/Branislav Bielik

Viac Branislavových fotiek nájdete na: www.branobielik.com

Ako vyfotiť blesk

Blesky sú nádherne, no veľmi nepredvídateľné. Skúšali ste ich už niekedy vyfotiť, no nepodarilo sa vám to? Tu je zopár rád, ako na to. Nepotrebujete na to žiadnu superdrahú zrkadlovku. Bohato vám postačí aj základný digitálny fotoaparát, ktorý vie fotiť v manuálnom režime.

  1. Stabilita - Najlepšie je mať po ruke statív. Ak ho však nemáte, nič sa nedeje. Stačí fotoaparát položiť na nejaký stabilný povrch. Občas sa používajú aj prispôsobivé podložky, ako napríklad vankúš.
  2. Dlhá expozícia - Keď uvidíte blesk, už je neskoro. Môžete mať najrýchlejšie prsty na svete, no pekná snímka sa vám nikdy nepodarí. Experimentujte s rýchlosťou uzávierky, nastavte ju na niekoľko sekúnd. Samozrejme iba do takej miery, aby to neškodilo snímke prílišným zrnením. Spúšť stlačte ešte predtým, ako sa blesk objaví.
  3. Šírka - Robte široké zábery, nesnažte sa zazúmovať na konkrétne miesto, kde si myslíte, že blesk udrie. Možno sa vám bude zdať, že potom budete mať na fotke veľa tmy. Nenechajte sa oklamať, keď sa zableskne, fotka bude pekná.
  4. Objekty - Akcia sa síce odohráva na nebesiach, no vždy je lepšie mať v zábere aj niečo „zemské". Budovy sú najšťastnejším riešením, no funguje hocičo, čím dokážete lepšie znázorniť veľkosť blesku.
  5. Manuálne ostrenie - Ak má váš fotoaparát aj túto funkciu, vyhrali ste! Keďže poväčšine sa budete snažiť o záber v tme, vyhnete sa tomu, aby váš prístroj dlho automaticky hľadal bod, na ktorý zaostrí.
  6. Clona - Keď sa vám podarí nastaviť dlhý čas uzávierky (bod č.2), upravte aj clonu. Čím viac otvorená, tým lepšie. Udalosti, ktoré fotíte, sa odohrávajú ďaleko, takže fotke neuškodíte (ak sa do nej nepokúšate zahrnúť aj nejaký blízky objekt).
  7. Trpezlivosť - ruže prináša. To najdôležitejšie na koniec. Počítajte s tým, že nie každý záber sa vám podarí. Nestrácajte trpezlivosť a skúšajte. Foťte čo najviac. Skúšajte to náhodne. Vyrátajte si, aký dlhý čas je medzi bleskami a chvíľu pred tým, ako by mohol prísť zatlačte spúšť. Keď budete mať uzávierku nastavenú až na 30 sekúnd, je veľká šanca, že za ten čas blesk naozaj udrie.

Ešte jeden tip na záver, pre tých náročnejších. Ak vyfotíte viacero bleskov bez pohnutia fotoaparátu a máte k dispozícii software, ktorý ich vie zlúčiť, získate jednu fotografiu, na ktorej budete mať všetky blesky.

BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.