Obce na Dolnej Orave majú po zosuve balvanov veľa problémov

Spadnuté skaly na Dolnej Orave.
Zdroj: TV Markíza

Ľudia miesto obchádzajú, v prípade potreby ani záchranári nemusia doraziť včas.

Päť obcí na Dolnej Orave má problém na ceste, ktorá ich spája s Dolným Kubínom. Najhoršie je na tom obec Bziny, ktorá je paradoxne k mestu najbližšie. Zosuv pôdy spôsobil komplikácie cestou do práce, miestnym firmám s dopravou a v prípade potreby ani záchranári nemusia doraziť včas.

Spadlo niekoľko ton skál a svah je stále nestabilný. Úzku cestu z Dolného Kubína do neďalekých obcí tak úplne zavreli. To, čo predtým trvalo pár minút, je teraz otázkou viac ako pol hodiny.

Navyše južná obchádzková trasa je pre záchranárov nepoužiteľná. Starosta obce Pucov Metod Sojčák upozorňuje, že na ceste je veľa výmoľov, ktoré sa aj po zime zväčšili a záchranné zložky tadiaľ nemôžu prejsť.

„Dostali sme od záchranného systému defibrilátor, lekárničku a vyriešili sme to tak, že každý týždeň je v obci zdravotná sestra na telefóne a v pohotovosti sú aj dvaja dobrovoľní hasiči pre prípad, že by niekto potreboval akútnu zdravotnú pomoc,“ uviedla starostka obce Bziny Miriam Mokošová.

Zdroj: TV Markíza

Dolný Kubín je hneď na druhej strane rieky Orava. Keď idú obyvatelia Bzín do práce, prejdú pešo po moste a nasadnú do áut, ktoré majú zaparkované na druhej strane.

No niektorí porušujú aj dopravné predpisy. Riadne parkovanie, ktoré zariadila obec, sa im zdá od mosta ďaleko.

Do problémov s dopravou sa dostali, či sa ešte len dostanú, aj viaceré firmy. Na poľnohospodárskom družstve v obci Bziny nevedia, ako dovezú krmivo pre 700 kráv. Ide o trávu, ktorú budú kosiť na lúkach za riekou. Predseda družstva Daniel Chomistek hovorí, že fyzicky sa nedá potrava previezť cez 38-kilometrovú obchádzku. „Možná malá útecha, ale je to na hrane zákona, je prebrodiť Oravu,“ tvrdí.

Uzavretú cestu spravuje župa. Po mnohoročnom upozorňovaní sa do riešenia nebezpečného svahu pustili pred dvoma rokmi. Práce mali začať v lete, no teraz všetko urýchlili. Župa už podpísala aj zmluvu s víťazným uchádzačom. Sanácia svahu i rozširovanie cesty by mali trvať tri mesiace.

Pozrite si reportáž z Dolnej Oravy od Mária Kermieta.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

ORAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zosuv pôdy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.