Používate často notebook a počítač? Poradíme vám, ako si vyčistíte klávesnicu bez jej poškodenia

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/OlegRi

Všetko čoho sa dotknete zanechá na vašich prstoch zvyšky, ktoré automaticky prenesiete aj na klávesnicu.

Ak používate počítač či notebook často, potom sú ich klávesnice pravdepodobne jedným z najšpinavších miest vo vašej domácnosti. Nie je to pritom vaša chyba, je to bežné.

Všetko čoho sa totiž dotknete zanechá na vašich prstoch nejaké zvyšky, ktoré automaticky prenesiete aj na klávesnicu. Síce sú stavané tak, aby odolali a vydržali neustále používanie, nečistoty a špina ich môžu poškodiť. Poradíme vám preto, ako ju môžete vyčistiť účinne a bez poškodenia.

Zdroj: shutterstoc.com/Syda Productions

Externá klávesnica

Budete potrebovať: alkohol, vatové tyčinky, čistú utierku z mikrovlákna, špáradlo na usadeniny

Postup: V prvom rade musíte odpojiť klávesnicu od počítača. Následne otočte klávesnicu hore dnom, aby všetky voľné úlomky prirodzene z klávesnice vypadli. Časti, ktoré nevypadli môžete jemne vyšpárať špáradlom, tak aby ste nepoškodili klávesy.

Vatový tampón následne namočte do liehu, iba tak aby bol mokrý, nekvapkal a očistíte ním priestor okolo klávesov. Akonáhle bude tampón špinavý vyhoďte ho. Asi ich budete musieť vystriedať viacero. Napokon navlhčite handričku liehom a jemne očistite vrchné časti klávesov. Na záver ich pretrite suchou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, aby ste odstránili zvyšky prachu a vyleštili klávesnicu.

V niektorých prípadoch sa dajú jednotlivé časti klávesov úplne odstrániť, vďaka čomu môžete dokonale vyčistiť aj priestor pod nimi. V príručke ku konkrétnej klávesnici nájdete informácie o tom, či sú klávesy odnímateľné.

Zdroj: Shutterstock.com

Klávesnica notebooku

Úplne inak musíte postupovať pri čistení klávesnice notebooku keďže je zabudovaná a nedá sa odpojiť.

Budete potrebovať: priesvitnú lepiacu pásku (málo lepiacu) prípadne čistiaci sliz, dezinfekčné obrúsky, sprej so stlačeným vzduchom

Postup: V prvom rade musíte notebook vypnúť a odpojiť od nabíjačky. Preklopte jeho spodnú časť nahor, aby z klávesnice prirodzene vypadli akékoľvek smeti. Ak máte sprej so stlačeným vzduchom, použite ho na vyfúknutie prachu a zvyšných nečistôt.

Ak máte čistiaci sliz, jemne s ním vyčistite priestor okolo klávesov a opakovane ho vtláčajte do medzier a zdvihnite. Následne pomocou dezinfekčných obrúskov očistite vrchné časti klávesov klávesnice miernym tlakom dlane. Na záver odstráňte pomocou suchej handričky zvyšky prachu a klávesnicu vyleštite. Pred opätovným použitím notebooku nezabudnite klávesnicu úplne vysušiť.

Prečítajte si aj: Zázrak s názvom ocot: Ako ho môžete využiť v domácnosti a ušetriť tak peniaze?

Ak chcete klávesnicu v budúcnosti chránili pred nečistotami, môžete si na ňu objednať a nasadiť silikónový kryt, radí businessinsider.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti