Títo dvaja koaliční poslanci nepodporili novú vládu Eduarda Hegera

Vládu momentálne podporuje 91 poslancov.

Novú vládu Eduarda Hegera podporilo 91 poslancov, čo je stále ústavná väčšina. Oproti minulej vláde však ubudli dvaja zákonodarcovia. Podľa našich informácií ide o poslancov OĽaNO, a to konkrétne o Martina Čepčeka a Györgya Gyimesiho. TV Markíza to potvrdil aj šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš.

„Drvivá väčšina to podpísala a musíte sa spýtať ich, prečo to nepodpísali práve oni," uviedol Šipoš.

Zároveň dodal, že v praxi v tom až taký problém nevidí, keďže pri vládnych návrhoch sa budú naďalej správať ako koaliční poslanci. Navyše, plne rozumie ich gestu.

Martin Čepček v reakcii uviedol, že netušil o argumentoch a prísľuboch počas vyjednávaní, preto zatiaľ nepodporil vzikajúcu vládu.

„Včera doobeda počas schôdze zháňali podpisy „za novú vládu“ bez uvedenia, či bude I. Matovič ministrom, či budú kreslá rozdelené podľa výsledkov volieb, kto prevezme zdravotníctvo. Takže mi prišlo nezodpovedné podpísať bianco šek pre pani prezidentku, s ktorou mám zlé skúsenosti napr. zo stále nedoriešenej kauzy Istanbulského dohovoru,“ uviedol Čepček.

Podľa neho bude aj tak rozhodujúce oficiálne hlasovanie o dôvere konkrétnej vláde. Dovtedy vraj bude pozorne počúvať aj hlas obyčajných voličov.

Martin Čepček

Martina Čepčeka vlastní kolegovia z OĽaNO dlhodobo kritizovali, že pravidelne hlasuje s poslancami, ktorí sa dostali na kandidátke ĽSNS do NR SR. Začiatkom februára ho preto na tri mesiace suspendovali z klubu. V hnutí však mal naďalej zotrvať.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

György Gyimesi

György Gyimesi sa zas zviditeľnil tým, že bez vedomia našej diplomacie rokoval s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Podľa jeho vyjadrení hovorili o slovenskej novele štátneho občianstva. Dodal, že rokovali „aj o iných dôležitých veciach", nechcel ich však konkretizovať.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Kabinet Igora Matoviča sa spočiatku mohol oprieť o 95 poslancov. Ku koncu však z klubu Za ľudí vystúpili Miroslav Kollár a Tomáš Valášek, ktorí pre spôsob vládnutia vtedajšieho premiéra už viac nechceli podporovať koalíciu.

Tému do Televíznych novín spracovala Gabriela Kajtárová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/mm, TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti