Ako správne prať bielizeň? Odborník prezradil či je nutné mať rôzne pracie prípravky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TanyaRozhnovskaya/shutterstock.com

Čo myslíte, ide o marketingový ťah alebo nevyhnutnosť?

S každou bielizňou je toľko práce. Pre mnohých je priam strašiakom, a tak sa im iba hromadia kopy a nechávajú si ich na poslednú chvíľu, pokiaľ nevytiahnu z komody posledné ponožky a čistú spodnú bielizeň.

Veď uznajte, je nutné vytriediť všetko z koša na pranie, zvlášť oprať biele, čierne a farebné. Následne povešať a ešte aj ožehliť. A to sme ešte nespomenuli plnú skrinku pracích prostriedkov na každý druh oblečenia, k tomu aviváže, odstraňovače škvŕn a utierky do prania na absorbovanie farby. No vidíte, človek by sa ani nenazdal, že čistenia bielizne je v podstate „taká veda".

Prečítajte si aj: Zázrak s názvom ocot: Ako ho môžete využiť v domácnosti a ušetriť tak peniaze?

Je to ale naozaj potrebné? Zaujímalo nás, či nejde hlavne pri pracích prostriedkov skôr o marketingový ťah výrobcov ako nevyhnutnosť, a tak sme sa obrátili na Slovenské združenie pre značkové výrobky, ktoré je zároveň aj členom Európskej asociácie výrobkov čistiacich prostriedkov. Ozrejmili nám, ako to s pracími prostriedkami presne je.

Rôzne druhy pracích prostriedkov

Či už používate gélové kapsule, tekutý alebo prachový prací prostriedok, vždy natrafíte na ich rôzne verzie. Samozrejme, existuje klasické rozdelenie na biele, farebné a čierne, ale pridáva sa aj jemná bielizeň, prostriedok pre detské oblečenie a podobne. Prečo je to tak?

„Delenie pracích prostriedkov na určené kategórie je dané primárne tým, či sú v prostriedkoch použité primárne stabilizátory určené na zachovanie farebných odtieňov oblečenia, alebo oxygénové bielidlá, ktorých účinok je primárne o bielení," vysvetľuje riaditeľ združenia Ľubomír Tuchscher.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Znamená to, že triedenie na svetlú, tmavú a farebnú bielizeň je naozaj iba pre vaše dobro a predĺženie životnosti oblečenia. Aby sme si pripomenuli, čo presne to znamená, tak medzi tmavú sa zaraďuje, ako inak, čierne, šedé, tmavomodré, tmavozelené a tmavofialové oblečenie. Rovnako jasné by malo byť aj svetlé, kde patrí biela, všetky pastelové odtiene (bledo-modra, ružová, žltá, zelená) a béžová. Zvyšné je jednoducho farebné.

Nezabúdajte zvlášť oddeliť funkčné, športové oblečenie, pri ktorého praní sa neodporúča používať aviváž. Kvôli teplote nezabudnite dať zvlášť oprať aj uteráky, osušky a utierky. Taktiež záclony, čipkovú bielizeň a oblečenie si vyžaduje jemné a ručné pranie. Všeobecne sa tiež odporúča prať oblečenie naruby.

Čo ak sa pomýlite

Aj keď to rozdelenie nie je zložité, môže sa stať, že ste sa jednoducho pomýlili a do práčky ste naliali nesprávny prípravok. Prípadne sa vám minul a už sa vám nechce ísť do obchodu. Čo sa môže stať?

Mohlo by vás zaujímať: Používate často notebook a počítač? Poradíme vám, ako si vyčistíte klávesnicu bez jej poškodenia

„Pri praní farebného oblečenia prostriedkami na biele oblečenie spotrebiteľ riskuje, že farebnosť oblečenia sa môže opakovaným používaním rýchlejšie vytrácať ako pri použití prostriedkov na farebné oblečenie. Naopak, pri praní bieleho oblečenia prostriedkami na farebné nemusí byť dosiahnutý efekt odstránenia nečistôt a zdôraznenia bielej tak intenzívne, ako pri praní pracích prostriedkov určených na biele oblečenie. To znamená, že spotrebiteľ môže použiť aj prací prostriedok na inú skupinu produktov. Lepšie vypranie však môže dosiahnuť špecializovaným prostriedkom," vysvetľuje Tuchscher.

Ak tak teda operiete oblečenie jeden či dvakrát, nič sa nestane. Pravidelne sa tomu však radšej vyhnite. To, čo uvádzajú výrobcovia na obaloch, je totiž vedecky podložené.

„Použité tvrdenia na obaloch (nielen) pracích prostriedkov musia byť dostatočne vedecky zdokladované a podliehajú dohľadu zo štátnych orgánov. Preto značkoví výrobcovia dbajú o to, aby všetky tvrdenia na obaloch boli pravdivé," dodáva.

Cielená voľba iba jedného prostriedku

Situácia je taká, že niektorí ľudia jednoducho viacero pracích prostriedkov nechcú používať, a tak sa naskytuje otázka, ktorý z nich bude lepší na univerzálne použitie? „Ako menej invazívny je prací prostriedok na farebné oblečenie. Ale je tam už spomínané riziko. Hlavne u ľudí, ktorí boli zvyknutí na pranie bielizne pracími prostriedkami na biele oblečenie môže vyvolať pocit, že čerstvo vypraté veci nie sú také žiarivo biele," upozorňuje Tuchscher.

Ďalšie rady

Keď už sme rozvinuli tému prania bielizne, pripomenieme vám ešte niekoľko užitočných rád. Neodstrihujte štítky na oblečení, sú totiž veľmi dôležité a vďaka nim viete, ako máte oblečenie prať. Veľmi dôležité je hlavne dodržiavanie teploty, ktorá je uvedená práve na štítkoch.

Zdroj: shutterstoc.com/Syda Productions

Ako sme už uvádzali vyššie, oblečenie by ste mali otáčať na ruby. Ochránite tak jeho farby (pri sušení nevyšedivejú na slnku) a eliminujete aj vznik žmolkov. Na jemnú bielizeň odporúčame použiť vrecká na pranie. A keď sme už pri vreckách, nezabudnite skontrolovať tie v nohaviciach a v bundách, aby sa v práčke neobjavila zatúlaná vreckovka.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti