Nezahadzujte staré pneumatiky. Vytvoriť z nich môžete kvetináče, preliezky aj nábytok

Využite staré pneumatiky.
Zdroj: Shutterstock.com

Vaše výtvory budú nielen ekologické, ale aj ekonomické.

S teplým počasím nastáva aj čas na prezutie pneumatík. Niektoré sa očistia a uskladnia, iné sú už spotrebované, nie sú bezpečné, a tak sa musia vyhodiť.

Mnohí čelia otázke, kam pneumatiky vyhodiť? Určite nie do voľnej prírody, tam by sa rozložili až za 265 rokov. Išlo by teda o ekologický problém, záťaž, ktorý by vznikol z ľudskej lenivosti. Určite by ste ich nemali ani spaľovať, keďže tak vznikajú sadze a oxidy síry, ktoré dráždia dýchacie cesty. Môžete ich preto odovzdať v pneuservise, v autoservise, v predajni pneumatík a automobilov a na zberný dvor. Odtiaľ poputujú buď na recykláciu, výrobu alternatívneho paliva či sa využijú pri asfaltovaní ciest.

Prečítajte si aj: Veľkonočná výzdoba: Skrášlite si váš domov a navoďte si sviatočnú atmosféru

Avšak ak máte doma záhradu, deti a nevyhýbate sa ani kreatívnej práci, môžete ich opätovne využiť. Zoberte farbu, štetce, pneumatiky a pustite sa do farbenia a tvorenia.

Kvetináče

Záhrada by mala víriť mnohými farbami, a tak vdýchnite život aj tej vašej. Nekupujte zbytočne predražené kvetináče a formy na kaskády a vytvorte si vlastné z pneumatík.

Či už sa rozhodnete pneumatiku iba zavesiť a posadiť kvetiny do jej vnútra alebo ju položíte na zem a využijete ju skôr ako obruč, je to len na vás. Možností máte neúrekom. Zaujímavá môže byť aj kaskáda z viacerých pneumatík či ich rozrezanie a vytvorenie určitého kvetinového priestoru.

Zdroj: shutterstoc.com/Patcharawadee Chaokruea

Ihrisko

Pneumatiky na ihrisku nie sú žiadnou raritou. Čo takto zavesiť pneumatiku na reťaz a pohojdať sa na nej, či vytvoriť z nich prekážkovú dráhu? Použiť sa môžu aj ako preliezka či balansová preskakovačka. V prípade, že vaše deti milujú autíčka, vyrobiť im môžete cestnú dráhu s mäkkými obrubníkmi.

Nábytok

Áno, z pneumatík sa dá vyrobiť aj nábytok. Stôl, stoličky, čokoľvek, fantázii sa medze nekladú. Naukladať môžete viaceré pneumatiky na seba, sadnúť si môžete na ich okraj prípadne si vyplniť stred doskou, sieťou aj zaliať betónom. Bude to nielen ekologické, ale aj ekonomické riešenie.

Prečítajte si aj: Je ideálny čas na výsev byliniek. Ako na to a ktoré si máte vybrať?

Pneumatikové sochy

Tí zručnejší sa určite namotivujú výrobou pneumatikových sôch. To, či budete mať v záhrade slniečkového strašiaka, chobotnicu alebo papagája, je len a len na vás. Dôležité je uvoľniť sa, zabaviť sa a užiť si kreatívnu prácu. Navyše vás môže potešiť aj dobrý pocit zo znovu využitých produktov.

Inšpiráciu nájdete aj v našej galérii.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.