Neďaleko Holíča našli ochranári 22 uhynutých dravých vtákov

Uhynutý dravec pri Holíči.
Zdroj: Facebook/Ochrana dravcov na Slovensku

Ide vraj o druhý najväčší prípad tohto charakteru za posledné dva roky.

Barbarstvo - tak hovoria ochranári o tom, čo objavili neďaleko Holíča na Záhorí. Viac ako dve desiatky uhynutých dravých vtákov, medzi nimi aj tri kusy vzácneho orliaka morského. Vtáky zrejme niekto otrávil.

Jeden z obyvateľov Kopčian najprv upozornil na uhynutého dravca. Potom sa ozvali rakúski ochranári, pýtali sa na haju červenú, ktorej satelitná vysielačka naznačovala, že sa zviera nehýbe.

Uhynuté telá vtákov poslali na pitvu. Štátny veterinárny ústav im nameral v tele nadpriemerné hodnoty jedov. Hlavne jedu, ktorou hlavnou účinnou zložkou je karbofurán.

S policajnými psami potom prehľadali celú lokalitu, záver pátrania je smutný. Celkom 22 uhynutých dravcov a množstvo ďalších zvierat, ktoré slúžili ako návnady. Ochranári výsledky dostanú. „Už prvé dva prípady a všetky znaky nasvedčujú tomu, že to bolo otrávené. Dravec, ktorý keď uhynie, umiera v kŕčoch a má určitú typickú pozíciu,“ vysvetlil Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. 

Zdroj: Facebook/Ochrana dravcov na Slovensku

Ide vraj o druhý najväčší prípad tohto charakteru za posledné dva roky. Chavko to považuje za barbarský čin. Podľa jeho slov to nemôže urobiť človek, ktorý má rád prírodu.

Dvaja myšiaci lesní, ktorí niesli znaky strelného poranenia, boli rovno pod poľovníckym posedom. Aj ďalší dravci ležali neďaleko krmelcov. Prípadom sa zaoberá aj polícia. „V závislosti od rozsahu sa môžu tresty pohybovať až do výšky osem rokov. V prípade nakladania s vysoko rizikovou chemickou látkou môže byť trest aj vyšší,“ zdôraznil riaditeľ odboru envirokriminality policajného prezídia Mário Kern.

Karbofurán je nebezpečný aj pre človeka. Polícia upozorňuje, aby si ľudia dávali pozor aj na psy. A v prípade, že nájdu viac ako dve takéto zvieratá na malej ploche, aby sa ich nedotýkali a informovali políciu.

Reportáž spracovala Soňa Cipínová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

HOLÍČ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochranári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.