Vzrástol počet komplikácií pri pôrode, ktoré sa neraz skončili tragicky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock / Tolikoff Photography

Za smutnou štatistikou je obmedzený prístup k zdravotníckym službám.

Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila priebeh tehotenstva. Vzrástol počet komplikácií pri pôrode, ktoré sa neraz skončili tragicky. Nemôže za to však ani tak samotný covid, ako obavy z nákazy a opatrenia, pre ktoré budúce mamičky oveľa menej chodili k lekárovi.

V prestížnom lekárskom časopise Lancet vyšla štúdia, ktorá popisuje nepriaznivé dosahy pandémie na tehotenstvo. Takmer o tretinu sa zvýšil počet žien, ktoré počas tehotenstva potratili alebo samy zomreli. Za smutnou štatistikou je obmedzený prístup k zdravotníckym službám.

„Veľa tehotných žien sotva bolo na kontrole u svojho gynekológa a pôrodníka. Tým pádom lekári neskoro odhalili zdravotné problémy. Ženy často riešili problémy až vtedy, keď už bolo neskoro. Je to celkom pochopiteľné, všetko bolo zatvorené, doprava obmedzená a tehotné mamičky sa obávali infekcie," hovorí pôvodníčka Asma Khalilová.

Zdroj: Shutterstock / Kletr

Dni plné strachu zažila aj Shergin. Doma už mala tri deti a čakala štvrté. Lekári jej dokonca odporučili, aby zbytočne necestovala. Obavy z koronavírusu ju preto pripútali k domovu. Aj napriek tomu sa vo vysokom štádiu tehotenstva nakazila covidom.

„Viete, deti chodili do školy, ja som bola doma. Mala som strach. Bolo to pre mňa neuveriteľne frustrujúce obdobie. Keď som ochorela, ani lekár nevedel povedať, čo bude s mojím dieťaťom," konštatovala Sherghin.

Chudnejšie krajiny sú na tom horšie

Štúdia bola zameraná na ženy z prostredia s vyššími príjmami a dobrým zdravotníctvom. V chudobnejších krajinách sú štatistiky oveľa horšie. Odborníci sa aj tu spoliehajú na vakcináciu. Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že nie sú dôvody na obavy z očkovanie tehotných žien.

„Pri očkovacích látkach od firiem Johnson and Johnson, AstraZeneca, Pfizer/Biontech a Moderna nie je dôvod na obavy. Tehotné ženy, ktoré sú vystavené riziku nákazy, alebo majú pridružené diagnózy, ktoré by mohli viesť k ťažkému priebehu covidu, môžu byť zaočkované," hovorí odborníčka na prenatálnu starostlivosť Ozge Tuncalpová.

Sú špecialisti, ktorí očkovanie žien počas tehotenstva vnímajú sporne, pozitíva však vraj prevládajú nad rizikami.

„Je pravda, že nemáme skutočne spoľahlivé údaje o bezpečnosti podávania vakcíny tehotným ženám a o tom, aký to má vplyv na dieťa. Doteraz bolo zaočkovaných vo svete viac ako 20-tisíc tehotných žien a neboli zistené žiadne komplikácie," tvrdí Khalilová.

Odborníci dokonca zistili, že pri vakcinácii tehotných žien sa protilátky preniesli aj na bábätko. To znamená, že pred infekciou boli chránení obaja mamička aj dieťa. Tieto štúdie ale zatiaľ neboli preverené.

Reportáž spracovala Simona Žideková.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

VEĽKÁ BRITÁNIA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti